Dnes se rozhodne o osudu OH v Tokiu. Japonský premiér bude s šéfem MOV

Japonský premiér Šinzó Abe bude dnes telefonicky jednat s šéfem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem o možném odložení olympijských her kvůli pandemii koronaviru. Tokio bude podle agentury Kjódó požadovat, aby se hry konaly nejpozději dvanáct měsíců po původním termínu 24. července až 9. srpna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.
doporučujeme

Japonský předseda vlády Abe v pondělí poprvé prohlásil, že odklad OH by byl nejlepší variantou v případě, že by se jinak olympiáda nemohla uskutečnit v kompletní podobě. Den předtím možnost změny termínu poprvé připustil i MOV s tím, že rozhodnutí padne nejpozději do čtyř týdnů, informuje agentura Kjódó.

Agentura Reuters dnes s odkazem na dva zdroje z olympijského hnutí uvedla, že konečný verdikt se očekává v řádu dnů.

Telefonická konference začne podle informací japonské vlády ve 12:00 SEČ. Zúčastní se jí také tokijská guvernérka Juriko Koikeová a prezident organizačního výboru OH Joširo Mori.

Mezinárodní olympijský výbor až do závěru minulého týdne trval na tom, že tokijské hry se navzdory světové zdravotní krizi uskuteční v původním termínu. Ke změně postoje přiměl MOV i tlak ze strany národních olympijských výborů, sportovních federací a samotných sportovců.

Hry v původním termínu v minulých dnech odmítli zástupci Británie, Norska, Rakouska, Polska, Švýcarska či Kanady. V pondělí se k nim přidal i vlivný olympijský a paralympijský výbor Spojených států amerických, který na základě průzkumu mezi sportovci také vyzval k posunutí her.

"Nejdůležitějším závěrem tohoto rozsáhlého průzkumu mezi sportovci je to, že i kdyby se současná zdravotní situace v průběhu léta uklidnila, není možné uspokojivě překonat obrovské problémy v tréninkovém procesu, antidopingu a kvalifikačním systému," uvedl USOPC. Pro odložení her se v interním průzkumu mezi 1780 americkými sportovci vyslovilo zhruba sedm z deseti.

Spojené státy jsou nejúspěšnější zemí v historii letních olympijských her. Smlouva o televizních právech na vysílání OH s americkou NBC představuje 50 až 70 procent celkových ročních příjmů MOV.

Koranavirem se podle aktuálních údajů nakazilo ve 194 zemích světa více než 377.000 lidí, nemoci COVID-19 jich 16.500 podlehlo. Snaha o zastavení šíření viru vedla k velkým cestovním, komerčním a společenským omezením, jež výrazně ovlivňují přípravu mnoha sportovců.

Odložení her by znamenalo obrovské finanční ztráty především pro pořadatelské Japonsko, jež do nich investovalo více než 12 miliard dolarů (310 miliard korun). Hlavní ekonom finanční společnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino vyčíslil japonské ztráty v případě odložení na 670 miliard jenů (přes 155 miliard korun). Kacuhiro Mijamoto z univerzity v Kansai došel k částce o 30 miliard jenů nižší.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pevninská Čína hlásí 19 nových případů nákazy koronavirem, čtyři další…

04.04.2020 07:34 V pevninské Číně v pátek přibylo 19 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Který stát zůstane uchráněn před koronavirem nejdéle? Epidemiolog naznačil

03.04.2020 13:02 Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ…

Je KLDR opravdu bez koronaviru? Vše svědčí o pravému opaku, tvrdi odborníci

03.04.2020 09:41 Voda na mlýn všem příznivcům totálně uzavřených hranic! Izolované KLDR se, jak se zdá, zcela vyhýbá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy