Do ulic Hongkongu míří další demonstranti, policie zasahuje

Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky dnes zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s prodemokratickými skupinami, které protestují proti údajnému vměšování Číny do záležitostí Hongkongu.

Přidejte svůj názor

Hongkong
doporučujeme

Potyčky obou táborů v oblasti Kowloon Bay předznamenaly protesty, které protivládní demonstranti ohlásili na víkend a během nichž chtějí znovu zablokovat mezinárodní letiště.

Pročínští demonstranti se shromáždili u nákupního centra, provolávali podporu policii a vyzývali Čínu, aby si zachovala svou sílu, napsala agentura Reuters. "Hongkong je Čína," křičela jedna žena na kolemjdoucí. Každou konfrontaci mezi oběma tábory i policií zaznamenávaly desítky médií a přihlížející je zaznamenávali na své mobilní telefony. Policie zadržela několik lidí.

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté už v pátek zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí pokračovat po celý víkend. Lidé se za soumraku sešli na kopcích nad Hongkongem, aby vytvořili lidský řetěz s baterkami, mobilními telefony a blikajícími lucernami. Protesty tentokrát chtějí spojit s oslavami tradičního čínského Svátku středu podzimu, který připadl na pátek.

Protestující se znovu chystají narušit dopravu směřující na mezinárodní letiště a sejdou se před britským konzulátem. Hromadný pochod plánovaný na neděli v centru Hongkongu ale policie nepovolila.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová už slíbila ukončit.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují nezávislé vyšetření údajných násilností ze strany policie při předchozích demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce někdejší britské kolonie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 08:02 Japonská vláda se chystá odložit slavnostní pochod, který se měl uskutečnit 22. října u…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama