Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu koronaviru

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti budou společně s čínskými vědci pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

Koronavirus v Číně
doporučujeme

Vláda v Pekingu příjezd týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému postupu, když si na situaci veřejně postěžoval, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu.

"Mezinárodní tým 13 vědců, pověřený zkoumáním původu viru způsobujícího covid-19, dnes přiletěl do Wu-chanu v Číně," napsala organizace na twitteru. Dva vědci však podle WHO zůstali v Singapuru, kde jim provádí testy na koronavirus. "Všichni členové týmu měli před cestou ve svých domovských zemích několik negativních testů PCR a testy na protilátky," píše WHO.

Další testy pak vědci podstoupili v Singapuru, dvěma členům mise vyšel pozitivní test na sérové protilátky IgM. Před odletem do Číny se proto podrobí dalšímu kolu testování.

Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že odborníci WHO si budou "vyměňovat názory" s čínskými vědci, ale nevyjádřil se k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy. Nejdříve tým ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se v té době budou moci bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.

Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny "velmi zklamal"; podle Pekingu však šlo o "nedorozumění".

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl z netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama