Dohoda s USA nebude? Tálibán si to rozmyslel, s příměřím nepočítá

Afghánské radikální hnutí Tálibán nepočítá s příměřím pro Afghánistán, zvažuje jen omezení násilných akcí. Hnutí to uvedlo v dnešním prohlášení pro média, z nějž citovala agentura AFP. Agentura AP v neděli napsala, že Tálibán souhlasí s dočasným příměřím v celé zemi, což by mohlo umožnit podpis mírové dohody se Spojenými státy.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Afghanistán
doporučujeme

Organizace dnes ale vydala tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Tálibán s příměřím pro Afghánistán nepočítá. "Islámský emirát Afghánistánu nemá příměří v plánu," cituje AFP z textu. "Američané požadovali omezení násilí, což nyní emirát posuzuje," stojí dále v prohlášení, podle nějž "média (v neděli) zveřejnila mylnou informaci".

Agentura AP v neděli uvedla, že by příměří mělo umožnit další vyjednávání s USA a následný podpis mírové dohody. Spojené státy by tak mohly z Afghánistánu stáhnout své vojáky. Washington s Tálibánem donedávna skutečně vyjednával, rozhovory ale přerušil po atentátu spáchaném v prosinci u základny Bagrám. Přihlásil se k němu Tálibán a o život přišli dva civilisté.

Dnes členové Tálibánu zaútočili na stanici provládních milicí v provincii Džauzdžán na severu země. O život připravili 14 členů afghánských ozbrojených sil, z nichž jeden byl podle mluvčího provinčního guvernéra policista a zbylí patřili k provládní milici. Pět milicionářů bylo zraněno a dva se pohřešují. Mluvčí řekl, že se útok podařilo odrazit poté, co byly na místo přivolány posily.

O bojích v Afghánistánu vydala zprávu také americká armáda, podle níž bylo v minulých 24 hodinách v celé zemi při několika akcích zabito 30 členů Tálibánu.

Hnutí, které kdysi Afghánistánu vládlo a bylo svrženo mezinárodní koalicí v roce 2001, nyní ovládá nebo má značný vliv na polovině afghánského území. Kromě něj v zemi působí také bojovníci Islámského státu. AP píše, že radikálové dosáhli nejsilnějšího postavení v zemi za minulých 18 let.

USA před podpisem případné mírové dohody požadují právě příměří. Umožnilo by jim to poslat část ze svých 12.000 vojáků domů.

K nedělní zprávě o tom, že Tálibán na podobné řešení přistoupil, se Bílý dům nevyjádřil. Jasné v neděli ani nebylo, kdy by měl klid zbraní začít ani jak dlouho by měl trvat. Podle AP se hovořilo o deseti dnech. USA příměří podmiňují také závazkem Tálibánu, že se Afghánistán nestane základnou teroristických skupin.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

24.02.2020 11:09 Americký prezident Donald Trump dnes na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země…

Čína hlásí dalších 150 obětí koronaviru, nakažených je přes 77 tisíc

24.02.2020 07:52 Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150…

Jižní Korea má 161 nových případů nákazy koronavirem, obětí je už sedm

24.02.2020 07:38 Jižní Korea ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených v této zemi…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama