Změní Trump názor? Tálibán je ochoten obnovit jednání s USA

Islamistické hnutí Tálibán je připraveno obnovit mírové rozhovory se Spojenými státy. Zpravodajskému serveru BBC News to řekl hlavní vyjednávač Tálibánu Šer Muhammad Stanikzáí. Podle něj zůstává jednání "jedinou cestou k míru v Afghánistánu". Stanikzáího vyjádření přišlo deset dní poté, co americký prezident Donald Trump označil rozhovory za "mrtvé".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Zástupci Tálibánu vedli v posledních měsících dialog s představiteli americké vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté války v zemi. Počátkem září oznámili, že dohoda je těsně před podpisem.

Islamisté ale zároveň pokračovali v násilnostech v Afghánistánu. Při útoku Tálibánu v Kábulu zahynuli 5. září americký a rumunský voják a deset civilistů. Ve stejném týdnu si útok sebevražedného atentátníka vyžádal 16 mrtvých a 119 zraněných.

Americký prezident Donald Trump po útoku z 5. září mírové rozhovory s Tálibánem zrušil a odvolal i tajné víkendové setkání v Camp Davidu, kde se měl odděleně sejít s představiteli Tálibánu a s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním.

Tento týden v úterý zahynulo při dvou sebevražedných útocích Tálibánu v Afghánistánu dalších 48 lidí a 80 utrpělo zranění. V úterý večer vydal americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlášení, v němž nejnovější atentáty odsoudil a uvedl, že Tálibán "musí dát najevo, že je odhodlán dodržovat mír".

Vyjednávač Tálibánu Stanikzáí ale BBC řekl, že Tálibán neudělal nic špatného. "Sami (Američané) prohlašují, že zabili tisíce bojovníků Tálibánu... Když zemře jeden (americký) voják, neměli by takto reagovat, protože ani jedna ze stran nevyhlásila příměří," podotkl. "Z naší strany jsou dveře pro jednání otevřené a doufáme, že druhá strana přehodnotí své rozhodnutí týkající se jednání," dodal.

Návrh mírové dohody počítal mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5000 ze 14.000 amerických vojáků.

Vyjednávač Tálibánu Stanikzáí BBC řekl, že po podpisu dohody by rovněž vstoupilo v platnost příměří mezi Tálibánem a příslušníky zahraničních sil. Příměří by se nevztahovalo na členy afghánských bezpečnostních složek, zdůraznil Stanikzáí. Na 23. září bylo ale podle něj plánované zahájení vnitroafghánského dialogu. S afghánskou vládou Tálibán doposud jednat odmítal, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

16.10.2019 17:00 Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura…

Propaganda KLDR: Kim zdolal posvátnou horu na bílém koni. Vtipálci dodali…

16.10.2019 16:56 Aktualizováno Severokorejská média dnes zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama