Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v Asii

NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně ovlivňuje naše životy, není zajisté přehnané, deklaruje Jeremy Douglas v komentáři pro server CNN. Představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) upozorňuje, že jen malá pozornost je ale zatím věnována tomu, jak šíření nemoci oslabuje snahy vlád bojovat s mezinárodním organizovaným zločinem a pašeráctvím.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Praktické dopady

Situace je markantní především v Asii, kde epidemie začala, uvádí Douglas. Dodává, že virus a tvrdá opatření v boji s jeho šířením komplikují možnosti UNODC přimět asijské represivní složky a justiční aparáty ke sdílení informací a poznatků i plánování a provádění společných operací.

"Ačkoliv se pohyb lidí a zboží přes hranice zpomalil, mezinárodní a zahraniční spolupráce je důležitější než kdy předtím s ohledem na přítomnost miliardy dolarů pašujících kartelů v regionu," píše Douglas.

Mimo objektivy kamer nemoc covid-19 ovlivňuje to, jak vlády i OSN běžně fungují, a to negativním způsobem, který není zcela doceněný, poukazuje Douglas. Poukazuje, že šest jihoasijských států - Kambodža, Čína, Laos, Barma, Thajsko a Vietnam -, stejně jako UNODC musely pozastavit dlouho plánované a pečlivě připravené společné operace proti organizovanému zločinu a pašerákům drog na hranicích regionu.

Na dobu neurčitou byly odloženy také veškeré osobní schůzky zpravodajců a vzhledem k průběhu epidemie může trvat dlouhé měsíce, než budou obnoveny, obává se Douglas. Dodává, že ministři silových resortů a vysocí činitelé jsou v zásadě v karanténě a nejsou si jistí, co dělat dál.

Posílené sledování

Mnoho pohraničních jednotek a celníků je také nyní pověřeno sledováním toho, zda lidé přecházející hranice nevykazují známky nákazy koronavirem, připomíná Douglas. Za velké problém považuje to, že mnozí dostávají smíšené pokyny ohledně toho, co a jak mají dělat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Asijská paramilitární policie operující na klíčových hraničních stanovištích nebyla patřičně vyškolena jak v pandemii postupovat," pokračuje Douglas. Obává se, že přeorientování zpravidla špatně vybavených a slabě vycvičených bezpečnostních složek v regionu na boj s pandemií může narušit další priority a oslabit již tak křehkou vládu práva, stejně jako důležitou snahu bojovat s kartely.

Podle Douglese ja tak více než pravděpodobné, že pašeráci z této situace budou výrazně a hmatatelně profitovat.

Odvádění pozornosti

Skutečností zůstává, že chování organizovaného zločinu je předvídatelné a pašeráci využijí možnosti k převozu prekurzorů a výrobě a distribuci většího množství drog i dalšího nelegálního zboží, jelikož represivní složky se zaměřují a soustředí na jiné oblasti, obává se Douglas. Míní, že organizovaný zločin bude jednat rychle, aby toho využil.

"Nebudou váhat - jejich byznys je zásadně spjatý s využíváním dysfunkcí a slabosti vlád," píše Douglas. Pandemii koronaviru proto označuje za katastrofu pro nepřipravené represivní složky - které se nyní potýkají s odpovědí - a naopak příležitost pro organizovaný zločin v Asii.

Koronavirus odhaluje fatální nedostatky v zajišťování veřejné bezpečnosti a jejich schopnosti reagovat, přičemž negativní dopady region zřetelně pocítí, domnívá se Douglas. Očekává, že v momentě, kdy se situace uklidní a epidemie se dostane pod kontrolu, země jihovýchodní Asie a OSN budou muset rychle reagovat a restartovat snahy o spolupráci, oprášit odložené plány a opět spustit operace.

Pokud se tak nestane, hrozí, že mezinárodní organizovaný zločin a pašeráci získají půdu pod nohama, což si region nemůže dovolit, deklaruje závěrem Douglas.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezávislost Tchaj-wanu? Čína je rezolutně proti, varovala cizí státy před…

28.05.2020 15:29 Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do…

Mela v hongkongském parlamentu: Opoziční poslanec hodil láhev s páchnoucí…

28.05.2020 12:21 Hongkongský parlament dnes musel odročit projednávání sporného zákona o hanobení čínské státní…

Čína zaznamenala dva nové případy nákazy covidem-19

28.05.2020 08:29 Pevninská Čína zaznamenala za poslední den dva nové potvrzené případy nákazy koronavirovou nemocí…

Hongkong si podle Pompea nezaslouží zvláštní status kvůli vměšování Číny

27.05.2020 19:05 Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy