Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a totalitou

NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451 je nezaměnitelná a nejde o dystopickou fikci, varuje editorial serveru New York Times. Upozorňuje, že se jedná o úřední direktivu čínského vedení vycházející ze série tajných projevů autoritářského vůdce Si Ťin-pchinga o nemilosrdném zacházení s těmi muslimy, kteří vykazují "symptomy" náboženského radikalismu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Muslimové, ilustrační foto
doporučujeme

Moderní vymývání mozků

Nejde o nic teoretického, zdůrazňuje renomovaný deník. Připomíná, že na základě tohoto diktátu byly stovky tisíc Ujgurů, Kazachů a dalších muslimů ze západočínské provincie Sin-ťiang shromážděny v internačních táborech, kde procházejí mnohaměsíční indoktrinací, která z nich má učinit sekulární a loajální stoupence komunistické strany.

"Toto moderní totalitní vymývání mozků odhaluje pozoruhodný soubor dokumentů předených New York Times anonymním čínským představitelem," uvádí editorial. Dodává, že o existenci zmíněných převýchovných táborů se ví již delší dobu, ale nic předtím neposkytlo tak děsivý a pochmurný vhled do myšlení čínských vládců v čele se Si Ťin-pchingem, zarytého odhodlání vymýtit "virus" nepovoleného smýšlení a cynických příprav na dopady, například otázky studentů vracejících se do prázdných domovů a na neobdělaná pole.

Čínské vedení navrhuje skutečně orwellovský postup, deklaruje newyorský server. Poukazuje, že na otázku studentů, zda jejich zmizelí rodiče spáchali zločin, má být odpovídáno, že nikoliv, ale že "jejich myšlení bylo napadeno nezdravými myšlenkami a že svoboda je možná, pouze pokud je tento 'virus' v jejich uvažování vyhlazen a to se těší dobrému zdraví".

Skutečnost, že někdo z neúprosného, utajujícího čínského vedení podstoupí enormní riziko a předá 403 stran interních dokumentů západním novinám je sama o sobě úžasná, konstatuje vlivný deník. Podotýká, že soubor obsahuje i jedenáctistránkovou zprávu shrnující stranické vyšetřování aktivit Wanga Jung-č'e, představitele, který měl řídit oblast, kde ujgurští militanti připravili ozbrojený útok, ale nakonec získal pochybnosti o masových detenčních zařízeních, které nechal postavit.

Zpráva uvádí, že Wang odmítl "sebrat každého, kdo měl být sebrán", konstatuje editorial. Připomíná, že v září 2017 tento čínský představitel zmizel z veřejného života.

Volání o pomoc

"Z dokumentů je zjevné, že Si se mnohem více zajímá o jakékoliv zpochybňování obrazu síly komunistické strany než o zahraniční reakci," pokračuje New York Times. Upozorňuje, že již v květnu 2014 na Si nabádal čínské vedení, aby se nebálo křiku "nepřátelských sil" a jejich očerňování situace v Sin-ťiangu.

Čínská vláda příznačně nikterak nepopírá pravost uniklých dokumentů, kampaň v Sin-ťiangu místo toho prezentuje jako velký úspěch v boji s terorismem a obviňuje New York Times z nedocenění čínských schopností na poli potírání terorismu a deradikalizace, nastiňuje editorial. Deklaruje, že dokumenty ovšem neukazují efektivní protiteroristické tažení, ale spíše paranoiu totalitních vůdců, kteří vyžadují absolutní loajalitu myšlení i skutků a neuznávají jiné metody než donucení a strach.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Si a další čínští představitelé v uvedených dokumentech demonstrují své přesvědčení, že Sovětský svaz se zhroutil kvůli ideologické laxnosti a bezpáteřnosti vedení a že teroristické útoky v Británii jdou na vrub upřednostňování lidských práv před bezpečnostní tamní vládou, poukazuje americký deník. Doplňuje, že čínský prezident nabádá k nasazení nových technologií v široké sledovací a zpravodajské operaci, která má vykořenit odpor z ujgurské společnosti, přičemž předpokládá i použití technologie pro rozpoznávání tváří a genetických testů v Sin-ťiangu.      

"Ať tyto odhalující dokumenty předal kdokoliv, očividně nesouhlasil a měl kuráž s tím něco dělat," konstatuje newyorský server. Dodává, že jde o hrdinskou akci, která volá svět na pomoc.

Mezinárodní odpor by mohl být pro čínské vedení s totalitními choutkami budíčkem, především pokud s ním svět začne jednat jako s psancem, nikoliv jako s obchodním partnerem, věří renomovaný deník. Dodává, že to si přesně zaslouží informátor, který dokumenty vynesl, stejně jako tisíce čínských muslimů, kteří trpí pod jhem Si Ťin-pchinga.  

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký požár v Dillí si vyžádal nejméně 43 mrtvých

08.12.2019 22:39 Aktualizováno Při mohutném požáru v centru indické metropole Dillí dnes zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 16 osob…

KLDR provedla "významný test" na raketové základně

08.12.2019 19:36 Aktualizováno Severní Korea dnes oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v…

V Hongkongu se chystá největší demonstrace za poslední týdny

08.12.2019 11:08 Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední týdny. Hongkongské…

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama