Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a totalitou

NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451 je nezaměnitelná a nejde o dystopickou fikci, varuje editorial serveru New York Times. Upozorňuje, že se jedná o úřední direktivu čínského vedení vycházející ze série tajných projevů autoritářského vůdce Si Ťin-pchinga o nemilosrdném zacházení s těmi muslimy, kteří vykazují "symptomy" náboženského radikalismu.

Muslimové, ilustrační foto
doporučujeme

Moderní vymývání mozků

Nejde o nic teoretického, zdůrazňuje renomovaný deník. Připomíná, že na základě tohoto diktátu byly stovky tisíc Ujgurů, Kazachů a dalších muslimů ze západočínské provincie Sin-ťiang shromážděny v internačních táborech, kde procházejí mnohaměsíční indoktrinací, která z nich má učinit sekulární a loajální stoupence komunistické strany.

"Toto moderní totalitní vymývání mozků odhaluje pozoruhodný soubor dokumentů předených New York Times anonymním čínským představitelem," uvádí editorial. Dodává, že o existenci zmíněných převýchovných táborů se ví již delší dobu, ale nic předtím neposkytlo tak děsivý a pochmurný vhled do myšlení čínských vládců v čele se Si Ťin-pchingem, zarytého odhodlání vymýtit "virus" nepovoleného smýšlení a cynických příprav na dopady, například otázky studentů vracejících se do prázdných domovů a na neobdělaná pole.

Čínské vedení navrhuje skutečně orwellovský postup, deklaruje newyorský server. Poukazuje, že na otázku studentů, zda jejich zmizelí rodiče spáchali zločin, má být odpovídáno, že nikoliv, ale že "jejich myšlení bylo napadeno nezdravými myšlenkami a že svoboda je možná, pouze pokud je tento 'virus' v jejich uvažování vyhlazen a to se těší dobrému zdraví".

Skutečnost, že někdo z neúprosného, utajujícího čínského vedení podstoupí enormní riziko a předá 403 stran interních dokumentů západním novinám je sama o sobě úžasná, konstatuje vlivný deník. Podotýká, že soubor obsahuje i jedenáctistránkovou zprávu shrnující stranické vyšetřování aktivit Wanga Jung-č'e, představitele, který měl řídit oblast, kde ujgurští militanti připravili ozbrojený útok, ale nakonec získal pochybnosti o masových detenčních zařízeních, které nechal postavit.

Zpráva uvádí, že Wang odmítl "sebrat každého, kdo měl být sebrán", konstatuje editorial. Připomíná, že v září 2017 tento čínský představitel zmizel z veřejného života.

Volání o pomoc

"Z dokumentů je zjevné, že Si se mnohem více zajímá o jakékoliv zpochybňování obrazu síly komunistické strany než o zahraniční reakci," pokračuje New York Times. Upozorňuje, že již v květnu 2014 na Si nabádal čínské vedení, aby se nebálo křiku "nepřátelských sil" a jejich očerňování situace v Sin-ťiangu.

Čínská vláda příznačně nikterak nepopírá pravost uniklých dokumentů, kampaň v Sin-ťiangu místo toho prezentuje jako velký úspěch v boji s terorismem a obviňuje New York Times z nedocenění čínských schopností na poli potírání terorismu a deradikalizace, nastiňuje editorial. Deklaruje, že dokumenty ovšem neukazují efektivní protiteroristické tažení, ale spíše paranoiu totalitních vůdců, kteří vyžadují absolutní loajalitu myšlení i skutků a neuznávají jiné metody než donucení a strach.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Si a další čínští představitelé v uvedených dokumentech demonstrují své přesvědčení, že Sovětský svaz se zhroutil kvůli ideologické laxnosti a bezpáteřnosti vedení a že teroristické útoky v Británii jdou na vrub upřednostňování lidských práv před bezpečnostní tamní vládou, poukazuje americký deník. Doplňuje, že čínský prezident nabádá k nasazení nových technologií v široké sledovací a zpravodajské operaci, která má vykořenit odpor z ujgurské společnosti, přičemž předpokládá i použití technologie pro rozpoznávání tváří a genetických testů v Sin-ťiangu.      

"Ať tyto odhalující dokumenty předal kdokoliv, očividně nesouhlasil a měl kuráž s tím něco dělat," konstatuje newyorský server. Dodává, že jde o hrdinskou akci, která volá svět na pomoc.

Mezinárodní odpor by mohl být pro čínské vedení s totalitními choutkami budíčkem, především pokud s ním svět začne jednat jako s psancem, nikoliv jako s obchodním partnerem, věří renomovaný deník. Dodává, že to si přesně zaslouží informátor, který dokumenty vynesl, stejně jako tisíce čínských muslimů, kteří trpí pod jhem Si Ťin-pchinga.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně a sesuvy půdy pustoší Vietnam. Zahynulo 29 vojáků, po dalších se…

19.10.2020 09:07 Vietnamští vojáci s pomocí těžké techniky a psů dnes pokračovali v pátrání po pohřešovaných…

Útoky žraloků: Austrálie má letos nejvíc obětí od roku 1934, na vině je i…

19.10.2020 07:26 Útoky žraloků si letos v Austrálii vyžádaly sedm životů, což je nejvíce od roku 1934. S odvoláním…

Přírodní katastrofa ve Vietnamu: Při sesuvu půdy zahynulo 14 vojáků, osm…

18.10.2020 16:02 Aktualizováno Nejméně 14 vietnamských vojáků dnes zahynulo při sesuvu půdy v centrální části země. Dalších osm…

V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku…

18.10.2020 14:37 Thajci dnes znovu vyšli do ulic na protest proti vládě. Tisíce lidí se sešly v Bangkoku i v dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama