V této zemi mají jasno. Druhá vlna epidemie koronaviru přijde

Protinožci jsou z hlediska zvládnutí epidemie koronaviru považováni za premianty. Díky včasnému přijetí přísných restriktivních opatření se jim podařilo dostat situaci pod kontrolu a nyní si mohou dovolit podobně jako jiné země postupné uvolňování. Drtivá většina Australanů je ale přesvědčená, že právě v důsledku toho nastoupí druhá vlna nákazy. Obávají se mimo jiné také socioekonomických dopadů.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejaktuálnější průzkum Guardian Essential provedený na reprezentativním vzorku 1079 lidí ukázal, že pouze 13 % dotazovaných australských respondentů nepovažuje příchod druhé vlny koronaviru za pravděpodobný. Zbytek byl přesvědčený o opaku. Jako důvod svého přesvědčeni uváděli například vznik nového ohniska nákazy ve Victorii a nebezpečí komunitního přenosu. Obavy z nástupu další epidemie vyjadřují více lidé starší 34 let a spíše ženy než muži.

Ačkoliv začínají jednotlivé australské státy a teritoria postupně rozvolňovat přijatá opatření, nemalá část Australanů je přesvědčená, že se bude jednat o jakýsi nový normální stav. Více než 60 % například nepočítá s návratem k neomezenému cestování. K tomu se podle jejich mínění vrátí země až za nejméně dva roky.

Co se týče ekonomických dopadů, tak jsou protinožci také poměrně skeptičtí. Například 70 % dotázaných očekává, že se míra nezaměstnanosti vrátí do stavu před koronavirem až za maximálně dva roky. Více než 60 % se zase obává negativních vlivů na trh s nemovitostmi apod.

Podle dostupných dat australského statistického úřadu (Australian Bureau of Statistics) došlo v zemi mezi dubnem a květnem k zániku 227 tisíc pracovních míst, což bude mít za následek úbytek dalších 835 tisíc příležitostí pro sezónní pracovníky. Očekává se proto, že z 0,7 % míry nezaměstnanosti bude nakonec 7,1 %.

V reakci na vznik nového ohniska nákazy v australském státě Victoria prodloužil tamní premiér Daniel Andrews stav nouze na další čtyři týdny. Dále se zpřísnila pravidla týkající se povinného sociálního distancování. V neděli bylo zaznamenáno dalších 19 případů nákazy koronavirem, čímž se ve Victorii za jediný týden infikovalo celkem 116 lidí. V pondělí přibylo dalších 16. 

Australský lékař a přední poradce vlády ve zdravotnictví Brendan Murphy v reakci na dotaz novinářů, zda raketový nárůst počtu nákazy ve Victorii, která má za poslední dva měsíce největší počet aktivních případů, značí, že v zemi nastupuje druhá vlna epidemie, odpověděl, že to zatím oficiálně nelze potvrdit. Zároveň také podpořil včasný zásah tamních úřadů. 

Premiér Scott Morrison oznámil, že vlády jednotlivých států a teritorií byly předem připraveny na případný vznik nových ohnisek, který přirozeně půjde ruku v ruce s uvolňováním, a že australské zdravotnictví je na tak dobré úrovni, aby si s tím dokázalo poradit. Zároveň také vyjádřil podporu Andrewsovým krokům, přičemž ale připustil, že zbytek Austrálie musí rozvolňovat, aby se opět nastartovala ekonomika. 

Vakcína v řádu let nebo kolektivní imunita?

60 % Australanů mimo jiné také věří, že by vakcína proti covid-19 mohla být dostupná v řádu let. Dalších 58 % je zase přesvědčeno, že si lidstvo ve stejném časovém horizontu postupně vybuduje kolektivní imunitu díky promoření. 

Pokud jde o vyhlídky v následujících 12 měsících, tak jsou australští občané názorově rozdělení. 45 % z nich je vnímá velmi nebo aspoň trochu pozitivně, zatímco 33 % velmi nebo mírně negativně. Někteří (20 %) jsou třeba přesvědčeni, že mají lidé k sobě díky epidemii blíže než dřív, 18 % je přesvědčeno o opaku, a 62 % nezaznamenalo žádný rozdíl oproti dřívějšku. 

U dotazovaných byl také zjišťován postoj ke změně klimatu během předchozích 12 měsíců, včetně rozsáhlých požárů buší. Necelá polovina 46 % uvedla, že se vůbec nezměnil, zatímco 42 % řeklo, že se o něj nyní více zajímá. 

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné…

17.10.2021 00:01 Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc přislíbil světovým lídrům na Valném shromáždění OSN, že…

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla

11.10.2021 12:32 Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes ve videozdravici na mezinárodní konferenci Forum 2000…

V Sydney oslavují konec čtyřměsíční uzávěry

11.10.2021 07:43 Obyvatelé australského města Sydney dnes oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce.…

Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, Čína je…

10.10.2021 21:04 Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, aby zajistil, že ho nikdo nedonutí…

Čína kvůli nedostatku elektřiny nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

08.10.2021 12:26 Čína nařídila uhelným dolům kvůli nedostatku elektřiny zvýšit těžbu. Informuje o tom server BBC. S…

Související:

Právě se děje

reklama