V této zemi mají jasno. Druhá vlna epidemie koronaviru přijde

Protinožci jsou z hlediska zvládnutí epidemie koronaviru považováni za premianty. Díky včasnému přijetí přísných restriktivních opatření se jim podařilo dostat situaci pod kontrolu a nyní si mohou dovolit podobně jako jiné země postupné uvolňování. Drtivá většina Australanů je ale přesvědčená, že právě v důsledku toho nastoupí druhá vlna nákazy. Obávají se mimo jiné také socioekonomických dopadů.

Nejaktuálnější průzkum Guardian Essential provedený na reprezentativním vzorku 1079 lidí ukázal, že pouze 13 % dotazovaných australských respondentů nepovažuje příchod druhé vlny koronaviru za pravděpodobný. Zbytek byl přesvědčený o opaku. Jako důvod svého přesvědčeni uváděli například vznik nového ohniska nákazy ve Victorii a nebezpečí komunitního přenosu. Obavy z nástupu další epidemie vyjadřují více lidé starší 34 let a spíše ženy než muži.

Ačkoliv začínají jednotlivé australské státy a teritoria postupně rozvolňovat přijatá opatření, nemalá část Australanů je přesvědčená, že se bude jednat o jakýsi nový normální stav. Více než 60 % například nepočítá s návratem k neomezenému cestování. K tomu se podle jejich mínění vrátí země až za nejméně dva roky.

Co se týče ekonomických dopadů, tak jsou protinožci také poměrně skeptičtí. Například 70 % dotázaných očekává, že se míra nezaměstnanosti vrátí do stavu před koronavirem až za maximálně dva roky. Více než 60 % se zase obává negativních vlivů na trh s nemovitostmi apod.

Podle dostupných dat australského statistického úřadu (Australian Bureau of Statistics) došlo v zemi mezi dubnem a květnem k zániku 227 tisíc pracovních míst, což bude mít za následek úbytek dalších 835 tisíc příležitostí pro sezónní pracovníky. Očekává se proto, že z 0,7 % míry nezaměstnanosti bude nakonec 7,1 %.

V reakci na vznik nového ohniska nákazy v australském státě Victoria prodloužil tamní premiér Daniel Andrews stav nouze na další čtyři týdny. Dále se zpřísnila pravidla týkající se povinného sociálního distancování. V neděli bylo zaznamenáno dalších 19 případů nákazy koronavirem, čímž se ve Victorii za jediný týden infikovalo celkem 116 lidí. V pondělí přibylo dalších 16. 

Australský lékař a přední poradce vlády ve zdravotnictví Brendan Murphy v reakci na dotaz novinářů, zda raketový nárůst počtu nákazy ve Victorii, která má za poslední dva měsíce největší počet aktivních případů, značí, že v zemi nastupuje druhá vlna epidemie, odpověděl, že to zatím oficiálně nelze potvrdit. Zároveň také podpořil včasný zásah tamních úřadů. 

Premiér Scott Morrison oznámil, že vlády jednotlivých států a teritorií byly předem připraveny na případný vznik nových ohnisek, který přirozeně půjde ruku v ruce s uvolňováním, a že australské zdravotnictví je na tak dobré úrovni, aby si s tím dokázalo poradit. Zároveň také vyjádřil podporu Andrewsovým krokům, přičemž ale připustil, že zbytek Austrálie musí rozvolňovat, aby se opět nastartovala ekonomika. 

Vakcína v řádu let nebo kolektivní imunita?

60 % Australanů mimo jiné také věří, že by vakcína proti covid-19 mohla být dostupná v řádu let. Dalších 58 % je zase přesvědčeno, že si lidstvo ve stejném časovém horizontu postupně vybuduje kolektivní imunitu díky promoření. 

Pokud jde o vyhlídky v následujících 12 měsících, tak jsou australští občané názorově rozdělení. 45 % z nich je vnímá velmi nebo aspoň trochu pozitivně, zatímco 33 % velmi nebo mírně negativně. Někteří (20 %) jsou třeba přesvědčeni, že mají lidé k sobě díky epidemii blíže než dřív, 18 % je přesvědčeno o opaku, a 62 % nezaznamenalo žádný rozdíl oproti dřívějšku. 

U dotazovaných byl také zjišťován postoj ke změně klimatu během předchozích 12 měsíců, včetně rozsáhlých požárů buší. Necelá polovina 46 % uvedla, že se vůbec nezměnil, zatímco 42 % řeklo, že se o něj nyní více zajímá. 

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie epidemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy