Duterte hrozí lidem zastřelením při porušení karantény, aktivisté jeho výrok odsoudili

Občané, kteří neuposlechnou zákaz vycházení vyhlášený na Filipínách kvůli šíření koronaviru a budou rušit pořádek, by mohli být zastřeleni. Ve středečním večerním projevu to prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte.

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Duterte v televizním projevu zdůraznil, že je klíčové, aby občané při snahách o potlačení šíření koronaviru spolupracovali a dodržovali karanténní opatření. Filipíny doposud zaznamenaly 2311 případů nákazy a 96 obětí. Nové případy nyní přibývají po stovkách.

"Situace se zhoršuje," řekl podle Reuters Duterte v projevu ve středu pozdě večer místního času. "Můj rozkaz policii a armádě... pokud budou problémy, narušitelé se budou bránit a vaše životy budou v ohrožení, zastřelte je," řekl.

Duterte se tak vyjádřil poté, co média informovala o středečních nepokojích a zatýkání v chudinské čtvrti Manily, kde lidé protestovali proti nedostatečné vládní potravinové pomoci. Podle listu The Guardian tam bylo zadrženo 21 osob.

Podobně jako v Indii také na Filipínách existují obavy, jak nejchudší lidé přežijí měsíční zákaz vycházení vyhlášený na hlavním ostrově Luzon. Vláda slíbila, že 18 milionům nejchudších domácností zajistí pomoc, kvůli byrokratickým překážkám se ale podpora k potřebným zatím nedostala, napsal deník The Guardian.

Duterte v projevu požádal občany, aby vydrželi. "I když se pomoc zpozdí, nakonec k vám dorazí a nebudete hladovět. Nezemřete hlady," slíbil prezident.

Aktivisté ostrá prezidentova slova kritizovali a obvinili ho, že vybízí k násilí, stejně jako při svém protidrogovém tažení, během nějž bylo za poslední čtyři roky zabito na 7000 lidí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR varovala před žlutým prachem z Číny, prý může obsahovat koronavirus

23.10.2020 09:22 Severní Korea požádala občany, aby se zdržovali doma kvůli "žlutému prachu", který vítr zanáší nad…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

USA prodají Tchaj-wanu zbraně za dvě miliardy dolarů, včetně odpalovačů…

22.10.2020 11:56 Aktualizováno Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun).…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama