Duterte hrozí lidem zastřelením při porušení karantény, aktivisté jeho výrok odsoudili

Občané, kteří neuposlechnou zákaz vycházení vyhlášený na Filipínách kvůli šíření koronaviru a budou rušit pořádek, by mohli být zastřeleni. Ve středečním večerním projevu to prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Duterte v televizním projevu zdůraznil, že je klíčové, aby občané při snahách o potlačení šíření koronaviru spolupracovali a dodržovali karanténní opatření. Filipíny doposud zaznamenaly 2311 případů nákazy a 96 obětí. Nové případy nyní přibývají po stovkách.

"Situace se zhoršuje," řekl podle Reuters Duterte v projevu ve středu pozdě večer místního času. "Můj rozkaz policii a armádě... pokud budou problémy, narušitelé se budou bránit a vaše životy budou v ohrožení, zastřelte je," řekl.

Duterte se tak vyjádřil poté, co média informovala o středečních nepokojích a zatýkání v chudinské čtvrti Manily, kde lidé protestovali proti nedostatečné vládní potravinové pomoci. Podle listu The Guardian tam bylo zadrženo 21 osob.

Podobně jako v Indii také na Filipínách existují obavy, jak nejchudší lidé přežijí měsíční zákaz vycházení vyhlášený na hlavním ostrově Luzon. Vláda slíbila, že 18 milionům nejchudších domácností zajistí pomoc, kvůli byrokratickým překážkám se ale podpora k potřebným zatím nedostala, napsal deník The Guardian.

Duterte v projevu požádal občany, aby vydrželi. "I když se pomoc zpozdí, nakonec k vám dorazí a nebudete hladovět. Nezemřete hlady," slíbil prezident.

Aktivisté ostrá prezidentova slova kritizovali a obvinili ho, že vybízí k násilí, stejně jako při svém protidrogovém tažení, během nějž bylo za poslední čtyři roky zabito na 7000 lidí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking kritizuje kroky USA vůči Hongkongu, hrozí reakcí

01.06.2020 11:32 Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu…

Čína eviduje 16 nových případů covidu-19

01.06.2020 08:37 Úřady v Číně v neděli zaznamenaly 16 případů onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters je to…

Odkud se vzal koronavirus? Komunisté v Číně šíří novou propagandu

31.05.2020 21:48 Aktualizováno Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění…

Proč to vypadá, že Číňané snědí cokoli?

31.05.2020 20:11 Aktualizováno Můj otec rád vyprávěl jeden vtip o kantonské kuchyni, píše reportérka listu South China Morning…

Související:

Právě se děje

Další zprávy