Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť má Jižní Korea

V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. Agentura AFP s odkazem na místní úřady informovala, že se jednalo o muže a ženu starší 80 let původem z Japonska, kteří již před nákazou trpěli zdravotními problémy. Prvního mrtvého na svém území dnes podle agentury Jonhap zaznamenala Jižní Korea, v níž v posledních dnech prudce přibývá nakažených.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

loď Diamond Princess
doporučujeme

Sedmaosmdesátiletý muž a čtyřiaosmdesátiletá žena zemřeli v nemocnici, kam byli převezeni hned poté, co se u nich na lodi projevily symptomy nákazy. U obou se prokázal koronavirus, u ženy je však jako příčina smrti uveden zápal plic. "Myslím, že obdrželi nejlepší možnou péči," prohlásil před parlamentem japonský ministr zdravotnictví Katsunobu Kato.

Úřady rovněž informovaly o tom, že se virem nakazili dva zaměstnanci ministerstva, kteří na lodi pracovali. Již dříve se přitom nakazili další tři činitelé.

Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo 443 cestujících, u nichž se nákaza nepotvrdila a nepřišli ani do kontaktu s infikovanými na palubě. Vyloďování cestujících má pokračovat ještě několik dní, dnes by obří loď mělo opustit dalších asi 500 lidí.

Na Diamond Princess původně plulo přibližně 3700 lidí z více než 50 zemí světa během luxusní dovolené ve východní Asii. Začátkem února se však v Hongkongu vylodil muž, u nějž se následně prokázal nový koronavirus. Loď se v tu chvíli nacházela v Japonsku a místní úřady se na ni proto rozhodly uvalit karanténu.

Z paluby již evakuovaly stovky svých občanů Spojené státy, některým svým státním příslušníkům zajistila let domů i Jižní Korea. K podobnému kroku se chystá například Austrálie, Kanada, Izrael či Itálie.

První oběť nového koronaviru dnes ohlásila Jižní Korea. Místní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, jež úmrtí potvrdilo, však zatím k případu nezveřejnilo další detaily.

Jižní Korea zaznamenala v posledních dnech prudký nárůst nových případů nákazy. Úřady nahlásily od středy 73 infikovaných, čímž jejich celkový počet v zemi vystoupal na 104. Nejvíce nakažených pochází ze čtvrtého největšího města Tegu. Většina z nich je pak spojena s jedinou postarší infikovanou ženou, která se v posledních dnech zúčastnila několika hojně navštěvovaných bohoslužeb. Vedení města v reakci na rozmach nákazy přijímá krizová opatření, starosta vyzval občany, aby co nejméně vycházeli ven.

Pevninská Čína dnes oznámila, že se za středu objevilo výrazně méně nových případů nákazy koronavirem než v předešlých dnech a týdnech. Částečně je tomu však kvůli změně statistické metodiky čínských úřadů.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Nové případy koronaviru v Austrálii přibývají pomaleji, Nový Zéland…

31.03.2020 07:34 Austrálie oznámila, že zaznamenala zpomalení v počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem…

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 04:52 V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

Ve Vietnamu se vyléčil Čech nakažený koronavirem

30.03.2020 20:12 Ve Vietnamu se vyléčil třiapadesátiletý Čech, který tam byl v lékařské péči po pozitivním nálezu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama