Ve Vnitřním Mongolsku se objevil dýmějový mor. Úřady urychleně zavádí opatření

V čínské oblasti Vnitřního Mongolska byl v nemocnici detekován dýmějový mor. Úřady urychleně zvyšují opatření a zdravotní komise vydala varování třetího stupně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nemocnice ve městě Bayannur v sobotu nahlásila pacienta nakaženého dýmějovým morem, a proto tamní úřady vyhlásili varování 3 stupně, druhé nejnižší na čtyřbodové škále a to za 24 hodin od prokázané nákazy.

Varování zahrnuje zákaz lovu zvířat i následnou konzumaci a zároveň vyzývá veřejnost, aby jakékoliv podezření na mor nebo nevysvětlitelnou horečku nahlásila. Hlášení se týká i nemocných nebo mrtvých svišťů. Podle serveru News zatím není jasné, jak se mohl mongolský pastevec morem nakazit.

Nemoc je známá pod názvem „Černá smrt“, šíří se hlodavci a je vysoce nakažlivá. Nemoc způsobuje bakterie Yersinia pestis a první záznamy o vypuknutí moru pocházejí z Číny. První zasáhl provincii Chu-pej, kde byl poprvé detekován i covid-19 v roce 2019.

Mor se rozšířil až do Evropy, ale Českou republiku zasáhl jen okrajově. Příznaky se vyznačují oteklými uzlinami, ale v rané fázi může být těžké mor identifikovat, protože má stejné příznaky jako chřipka.

V současné době existují účinná antibiotika a podle slov infektoložky Shanti Kappagodaové se již nenacházíme ve 14. století a lékaři jsou schopni pacienta rychle vyléčit. Případy detekovaného moru v Číně nejsou neobvyklé.

V květnu 2019 zemřeli na mor dva lidé v Mongolsku, poté co snědli syrové sviště. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lidé v Mongolsku využívají syrové maso a ledviny ze svišťů jako lidový lék, přestože je všeobecně známo, že svišť je neznámějším přenašečem moru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a…

14.08.2020 13:38 Je Severní Korea jednou z mála zemí na světě, které se nákaza koronavirem prakticky vyhnula?…

V Aucklandu dál platí omezení pohybu, u výjezdů z města nyní hlídkuje…

14.08.2020 10:18 Nový Zéland kvůli desítkám nových případů koronaviru prodlouží o 12 dní omezení pohybu, které platí…

Afghánistán propouští poslední vězněné Tálibánce. Někteří mohou být vážnou…

14.08.2020 08:36 Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama