Exšéf Interpolu Meng Chung-wej dostal 13,5 roku vězení. Uplácel a zneužil moc, rozhodl čínský soud

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl dnes v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu Kč), informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Meng Chung-wej
doporučujeme

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu Kč) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Ke svým činům se Meng loni v létě přiznal a dnes soudu v Tchien-ťinu řekl, že se neplánuje proti rozsudku odvolat.

Interpol, který sídlí ve Francii, v říjnu 2018 oznámil, že Meng rezignoval na funkci šéfa této mezinárodní organizace. Stalo se tak poté, co Mengova manželka nahlásila zmizení svého muže při jeho cestě do Číny. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení sdělilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl v Číně zadržen.

Loni v březnu disciplinární komise čínské komunistické strany uvedla, že Meng byl ze strany vyloučen a jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng "svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl", zneužíval moc a neřídil se rozhodnutími strany. V dubnu 2019 byl Meng oficiálně zatčen.

Mengova manželka, která získala společně se svými dvěma dětmi v loňském roce azyl ve Francii, tehdy prohlašovala, že proces je politicky motivován.

Nyní 66letý Meng je dalším vysokým čínským činitelem stíhaným v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 s cílem tvrdě postupovat i proti zkorumpovaným politickým špičkám.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Trump míří do Indie. Město postavilo třímetrovou zeď, aby neviděl na…

23.02.2020 14:50 Americký prezident Donald Trump v pondělí přicestuje na dvoudenní návštěvu Indie. Zahájí ji v…

Na nákazu Covid-19 zemřelo v Číně dalších 97 lidí. Situace zůstává vážná,…

23.02.2020 13:33 Aktualizováno Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2442 lidí. Během soboty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama