Filipíny vypověděly dohodu o přítomnosti vojáků USA. Posílíme vlastní obranu, oznámil Duterte

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes formálně oznámil vypovězení smlouvy s Washingtonem, která americké armádě dovoluje manévrovat na území Filipín. Hlava státu tak učinila poté, co opakovaně vyhrožovala, že americké vojáky ze země vyžene.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin na twitteru potvrdil, že ambasáda USA výpověď formálně přijala. Ukončení dohody podle něj vstoupí v platnost 180 dní od podání oznámení, informovala agentura Reuters.

"Je načase, abychom se začali spoléhat sami na sebe, posílíme naši vlastní obranu a nebudeme se spoléhat na jinou zemi," citoval Duterteho zdůvodnění filipínský prezidentský mluvčí.

Dohoda, podepsaná Washingtonem a Manilou v roce 1998, umožňuje tisícům amerických vojáků pobývat na Filipínách a zasahovat zde v případě humanitární krize. Jednotky obou zemí se zde rovněž každoročně účastní společných cvičení - v říjnu loňského roku například nacvičovaly rychlý zásah v případě krizových situací a přírodních katastrof.

Rodrigo Duterte americké jednotky již dříve obvinil, že na Filipínách provádějí tajné operace. V pondělí například prohlásil, že Spojené státy v jeho zemi skladují jaderné zbraně. Přítomnost americké armády podle něj navíc z Filipín činí potenciální cíl agrese.

O výhodách amerických jednotek jsou naopak přesvědčeni filipínští ministři obrany a zahraničí, kteří při slyšení v Senátu minulý týden přítomnost amerických vojáků chválili. Odchod jednotek jenom podpoří agresi Číny ve sporném Jihočínském moři, jehož část si kromě Pekingu a Manily nárokují také další státy jihovýchodní Asie, domnívá se Locsin.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Jižní Korea a COVID-19: Dalších 505 nakažených koronavirem, armáda ruší…

27.02.2020 10:50 Aktualizováno Jižní Korea dnes ohlásila dalších 505 případů nákazy novým typem koronaviru. Většina z nich byla…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 06:17 V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

Čína zavádí kontroly cestujících ze zahraničí, bojí se koronaviru

26.02.2020 21:51 Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama