Fridays For Future: Světem se opět šíří protesty za ochranu klimatu

Demonstranti v největším australském městě Sydney, zahaleném kouřem z okolních lesních požárů, dnes zahájili nový celosvětový protest za ochranu klimatu pořádaný hnutím Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Podle tohoto hnutí vyjdou dnes opět do ulic statisíce lidí ve více než 2400 městech světa, včetně desítky měst v Česku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Austrálie
doporučujeme

V Austrálii jsou protestní akce zvlášť naléhavé vzhledem k tomu, že zemi trápí dlouhodobá sucha, která mnozí experti přičítají klimatickým změnám. V důsledku nebývale suchého, horkého a větrného počasí postihlo jihovýchod země v posledních týdnech několik set lesních požárů, které si vyžádaly již šest lidských obětí.

Na 500 demonstrantů se dnes podle agentury DPA sešlo v Sydney před sídlem vládnoucí Liberální strany Austrálie premiéra Scotta Morrisona, který jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá a podporuje australský uhelný průmysl. Pětadvacetimilionová Austrálie má ve srovnání s největšími znečišťovateli planety nízké uhlíkové emise, je ale jedním z předních vývozců uhlí na světě.

"Neochota naší vlády reagovat na klimatickou krizi přispěla k šíření lesních požárů. Léto (na jižní polokouli) ještě ani nezačalo a lidé již trpí," uvedla 18letá vůdkyně školních stávek Shiann Brodericková, jejíž rodina žijící ve státě Nový Jižní Wales přišla před pár týdny při požárech o domov.

Mezi dnešními převážně mladými demonstranty v Sydney byla i řada dalších lidí zasažených požáry. Někteří z nich nesli transparenty s nápisy jako "Potřebujeme klimatickou akci" či "Spalujete naši budoucnost". Protesty se dnes konaly také v Melbourne, kde se v ulicích shromáždilo asi 700 lidí, Brisbane a dalších australských městech.

V průběhu dne jsou očekávány velké průvody v Berlíně, Londýně či Washingtonu. Jen v Berlíně by podle organizátorů mělo k Braniborské bráně dorazit 50.000 protestujících.

Příznivci hnutí, které inspirovala 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová, koordinují celosvětový protest již po čtvrté. Dnešní demonstrace se konají krátce před začátkem klimatické konference OSN, která se uskuteční od 2. do 13. prosince v Madridu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína chce posílit svůj útočný potenciál, varuje bývalý pracovník Pentagonu

07.06.2020 00:01 NÁZOR - Čína plánuje získat masivní, více než 40 letounů přepravující, technologicky vyspělou,…

Desetitisíce Australanů vyšly do ulic, protestují proti rasismu

06.06.2020 11:25 Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve…

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy