Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo pomluvu

Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu odškodného oscarovému herci Geoffreymu Rushovi. Loni mu soud přiznal odškodné téměř 2,9 milionu australských dolarů (47 milionů korun) za pomluvu ze sexuálního obtěžování.

Geoffrey Rush
doporučujeme

O případu, v němž herečka Eryn Jean Norvillová obvinila Rushe z nepatřičného chování k ní, psal sydneyský deník The Daily Telegraph, jejž Nationwide News vydává.

Soud loni dospěl k závěru, že Norvillová není důvěryhodná svědkyně a "má sklony k přehánění". Noviny její výklad událostí otiskly v článku s názvem Král Lear, který obsahoval detaily o údajném obtěžování z roku 2015, kdy divadlo v Sydney dávalo Krále Leara a Rush a Norillová v představení hráli.

Zamítl argumenty právníků vydavatelství, podle nichž obvinění "byla v zásadě pravdivá", a napadli také přiznané odškodné jako přemrštěně vysoké.

Federální soudci, kteří rozhodovali v odvolacím řízení, ale podle serveru BBC trvají na tom, že suma odpovídá vážnosti obvinění a poškození Rushovy pověsti.

Vydavatelství Nationwide News musí Rushovi zaplatit 850.000 australských dolarů za poškození pověsti, přes milion australských dolarů za utrpěné finanční ztráty, 919.678 australských dolary za peníze, o něž přišel ztrátou budoucího možného angažmá, a 43.000 australských dolarů úroků.

Rushův soudní spor vyvolal v Austrálii debatu o přísném australském zákonu o pomluvě, který vyžaduje jednoznačné důkazy od toho, kdo vznáší obvinění. Tím se liší například od postupu v USA, kde se požaduje, aby obviněný prokázal zaujatost stěžovatele.

Osmašedesátiletý Rush je známý z divadla a Oscara dostal za výkon ve filmu Záře. Soudce loni uznal, že ani po očištění své pověsti nedostane seriózní pracovní nabídku ještě mnoho měsíců a navíc jeho "cena" ve filmové branži klesne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V indickém Calicutu havarovalo letadlo. Na palubě bylo téměř 200 lidí

07.08.2020 17:49 Aktualizováno Letoun společnosti Air India Express s téměř 200 lidmi na palubě havaroval v indickém městě Calicut…

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského…

07.08.2020 13:42 Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé…

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama