Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo pomluvu

Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu odškodného oscarovému herci Geoffreymu Rushovi. Loni mu soud přiznal odškodné téměř 2,9 milionu australských dolarů (47 milionů korun) za pomluvu ze sexuálního obtěžování.

Geoffrey Rush
doporučujeme

O případu, v němž herečka Eryn Jean Norvillová obvinila Rushe z nepatřičného chování k ní, psal sydneyský deník The Daily Telegraph, jejž Nationwide News vydává.

Soud loni dospěl k závěru, že Norvillová není důvěryhodná svědkyně a "má sklony k přehánění". Noviny její výklad událostí otiskly v článku s názvem Král Lear, který obsahoval detaily o údajném obtěžování z roku 2015, kdy divadlo v Sydney dávalo Krále Leara a Rush a Norillová v představení hráli.

Zamítl argumenty právníků vydavatelství, podle nichž obvinění "byla v zásadě pravdivá", a napadli také přiznané odškodné jako přemrštěně vysoké.

Federální soudci, kteří rozhodovali v odvolacím řízení, ale podle serveru BBC trvají na tom, že suma odpovídá vážnosti obvinění a poškození Rushovy pověsti.

Vydavatelství Nationwide News musí Rushovi zaplatit 850.000 australských dolarů za poškození pověsti, přes milion australských dolarů za utrpěné finanční ztráty, 919.678 australských dolary za peníze, o něž přišel ztrátou budoucího možného angažmá, a 43.000 australských dolarů úroků.

Rushův soudní spor vyvolal v Austrálii debatu o přísném australském zákonu o pomluvě, který vyžaduje jednoznačné důkazy od toho, kdo vznáší obvinění. Tím se liší například od postupu v USA, kde se požaduje, aby obviněný prokázal zaujatost stěžovatele.

Osmašedesátiletý Rush je známý z divadla a Oscara dostal za výkon ve filmu Záře. Soudce loni uznal, že ani po očištění své pověsti nedostane seriózní pracovní nabídku ještě mnoho měsíců a navíc jeho "cena" ve filmové branži klesne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama