Hongkong nezasáhne v případě čínského zatčení 12 lidí na moři

Hongkongská vláda nezasáhne v případě 12 obyvatel Hongkongu, které zatkly úřady pevninské Číny, když se pokusili lodí doplout na Tchaj-wan. Příbuzní zadržených žádali úřady o pomoc, hongkongská vláda však rozhodla, že jde o záležitost Pekingu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Hongkong
doporučujeme

Skupina 12 lidí, která byla zatčena u břehů jihočínské provincie Kuang-tung 23. srpna, čelí obvinění z nelegálního přechodu do pevninské Číny. Pasažéři lodi měli namířeno na Tchaj-wan, který má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Z bývalé britské kolonie Hongkongu vypluli poté, co tam Peking zakročil proti prodemokratickým aktivistům.

Neúspěšný pokus skupiny uprchnout na Tchaj-wan podle Reuters dokládá obavy mnoha lidí v poloautonomním Hongkongu ohledně toho, co vnímají jako čínskou snahu zastavit jakékoliv snahy o prohloubení tamní demokracie. Čínské ministerstvo zahraničí v neděli zatčené označilo za separatisty. Ve vazbě jsou nyní v čínském Šen-čenu.

"Všichni, bez ohledu na to, kde se nacházejí, v jakékoliv jurisdikci, musí respektovat místní zákony a zodpovídat za své činy, " uvedl podle Reuters v prohlášení hongkongský bezpečnostní úřad, který zodpovídá za právo a pořádek v Hongkongu. Podle úřadu mohou obyvatelé Hongkongu, kteří v zámoří poruší zákony, očekávat od Hongkongu "proveditelnou pomoc", ale zároveň musí respektovat místní soudní systém.

Dvanáct zadržených podle úřadu čelí podezření z trestné činnosti v Hongkongu, přičemž deset z nich má na kontě vážná obvinění, jako jsou například žhářství, výroba či přechovávání výbušnin, držení zbraní, napadení policisty a výtržnictví. Těchto deset lidí bylo podle prohlášení propuštěno na kauci podmíněnou zákazem vycestovat z Hongkongu. Jeden ze zadržených čelí podezření z tajné spolupráce se zahraničními silami na základě bezpečnostního zákona, který Čína odhlasovala a jenž platí v Hongkongu od 30. června.

Nový bezpečnostní zákon trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické nebo teroristické, či tajnou spolupráci se zahraničními aktéry. Kritici jej považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie v roce 1997. Podle zastánců naopak zákon zajistí stabilitu po měsících někdy násilných prodemokratických protestů.

Příbuzní zadržených v sobotu na tiskové konferenci žádali o jejich navrácení do Hongkongu. Nejmladší ze skupiny 12 zatčených je 16letý chlapec a řada dalších podle příbuzných potřebuje léky. Hongkongský bezpečnostní úřad uvedl, že rodiny mohou dostat právní pomoc a že bude možné zatčeným zajistit léky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii se zřítil třípatrový dům. Nejméně 13 mrtvých, lidé jsou uvězněni…

21.09.2020 16:57 Aktualizováno Nejméně 13 lidí přišlo v západní Indii o život, když se tam dnes brzy ráno zřítila třípatrová…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama