Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského klidu

Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé připomínali 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Informuje o tom dnes server BBC. Mezi obviněnými je také známý aktivista Joshua Wong.

Joshua Wong
doporučujeme

Hongkong, který je poloautonomním územím Číny, byl po dlouhou dobu jediným územím patřícím k Číně, kde byly připomínky masakru povolené. Tradiční vigilii ale letos policie poprvé po 30 letech nepovolila, což vysvětlila obavami z šíření koronaviru. V Hongkongu přitom v době konání akce výrazné problémy s koronavirem nebyly.

Shromáždění se konalo ještě před tím, než v Hongkongu začal platit kritizovaný bezpečnostní zákon, na jehož základě mohou být účastníci protipekingských protestů vydáni k trestnímu stíhání do pevninské Číny. Přijetí nové normy budí obavy z omezení svobody hongkongských občanů. Kritici zákona podle BBC dříve poukázali na to, že účastníci prodemokratických protestů by mohli být odsouzeni k doživotnímu odnětí svobody.

Účastníci shromáždění jsou konkrétně obvinění z "organizace a úmyslné účasti na nepovoleném shromáždění" a očekává se, že 15. září předstoupí před soud. Mezi 24 obviněnými jsou také známí aktivisté Joshua Wong a Nathan Law a mediální magnát Jimmy Lai, který je znám svojí kritikou čínské vlády. Někteří z nich čelí již dřívějším obviněním za to, že vyzývali k účasti na shromáždění.

Joshua Wong situaci okomentoval na facebooku slovy: "Režim evidentně plánuje zinscenovat další zásah proti hongkongským aktivistům všemi dostupnými prostředky (...) Poněvadž v nejbližší době nás nebude slyšet, doufáme, že svět se bude moci i nadále vyslovovat pro svobodu města a lidská práva."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama