Hongkong opět ochromily protesty, policie rozmístila vodní děla u vládní budovy

Desítky místních i mezinárodních škol v Hongkongu dnes odvolaly vyučování v obavách o bezpečnost studentů a učitelů. Důvodem jsou protestní akce v ulicích, které stále častěji přerůstají v násilné střety mezi policisty a demonstranty. Vysoce postavený policejní činitel řekl, že nepokoje město přivedly na pokraj kolapsu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hongkong
doporučujeme

Lidé v Hongkongu už pět měsíců demonstrují na podporu demokratických reforem a proti místní i ústřední čínské vládě. Hongkongská policie dnes rozháněla slzným plynem demonstranty ve dvou univerzitních kampusech a ve finanční čtvrti v centru města. V okolí hlavní vládní budovy byla rozmístěna vodní děla a stanice metra střeží pořádková policie.

Zatímco doposud se demonstrace v Hongkongu konaly převážně o víkendech či ve večerních a nočních hodinách, v pondělí a dnes vyšly stovky lidí do ulic i v poledne. Mezi demonstranty ve finanční čtvrti byla podle agentury Reuters kromě studentů v době přestávky na oběd i řada úředníků ve formálním oblečení a s maskami na obličejích, kteří blokovali ulice mezi mrakodrapy a nejdražšími nemovitostmi ve městě. Policie více než desítku lidí zatkla.

Nepokoje také dnes znovu ochromily železniční a silniční dopravu a v ranní špičce se v Hongkongu provoz na několika místech zastavil. Maskovaní výtržníci podle policie zasypali koleje odpadky, jízdními koly a dalšími předměty a znemožnili průjezd vlaků. Na záběrech televize bylo vidět, jak demonstranti z nadchodů hází těžké předměty mezi auta pod sebou, jen těsně nezasáhli projíždějícího motocyklistu.

"Naše společnost byla dotlačena na pokraj totálního kolapsu," prohlásil vysoce postavený policejní činitel Kong Wing-cheung v souvislosti s dnešními a pondělními nepokoji.

Při střetech v univerzitních areálech protestující studenti házeli na policisty zápalné lahve a cihly. "Je šílené, že na nás policisté více než 20 minut stříkali slzný plyn. Kdyby sem nepřišli, nestřetli bychom se s nimi. Je to naše škola. Musíme bránit svůj domov," řekla agentuře Reuters dvacetiletá studentka Candy. Několik lidí utrpělo při potyčkách zranění.

Spojené státy v pondělí odsoudily "neodůvodněné použití smrtící síly", kterého se podle Washingtonu dopouští hongkongská policie. Mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová vyzvala Peking, aby dodržoval závazek, že "Hongkong bude využívat vysokého stupně autonomie".

Po pondělních nepokojích, při nichž bylo zadrženo přes 260 lidí, je ve vážném stavu v nemocnici mladík, kterého postřelil policista do břicha. V kritickém stavu je pravděpodobný přívrženec čínské vlády v Pekingu, kterého někdo zapálil po politické hádce.

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Peking popírá, že do nynějších nepokojů v Hongkongu zasahuje, a naopak obviňuje západní země, třeba Británii a Spojené státy, že je přiživují. Reuters uvádí, že Čína má v Hongkongu 12.000 vojáků a varovala, že rozdrtí jakékoliv pokusy o vyhlášení nezávislosti. To ale požaduje jen malá část protestujících.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočníci přepadli a zapálili mladou Indku, měla vypovídat o znásilnění

05.12.2019 14:19 Skupina útočníků v severní Indii dnes přepadla a zapálila mladou ženu, která byla na cestě k soudu,…

Vládní úředníky stihl drsný trest. Něco takového Turkmenistán ještě nezažil

05.12.2019 10:32 Ponuré divadlo připravil ve středu režim středoasijského Turkmenistánu pro televizní diváky. Ve…

Spalničky děsí Polynésii. Počet mrtvých na Samoa roste, tisíce nakažených

05.12.2019 08:57 Vláda tichomořského státu Samoa vyhlásila povinné očkování proti spalničkám, jejichž epidemie už v…

Vztahy USA a KLDR v troskách. Navzájem si hrozí vojenským úderem

05.12.2019 07:25 Šéf severokorejské armády vyjádřil rozčarování nad prohlášením amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama