Hongkong otevřel národní bezpečnostní úřad prosazený Pekingem

Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany dnes otevřeli nový národní bezpečnostní úřad v Hongkongu. Kancelář pekingského Úřadu pro zajištění národní bezpečnosti v Hongkongu začíná fungovat týden poté, co čínská vláda prosadila nový bezpečnostní zákon pro toto poloautonomní město. Kritici normu vnímají jako další zhoršení svobod, které byly této bývalé britské kolonii přislíbeny v rámci jejího návratu pod správu Pekingu.

Hongkong
doporučujeme

Slavnostního otevření úřadu se zúčastnila i správkyně Hongkongu Carrie Lamová a její dva předchůdci. Na místě panovala přísná bezpečnostní opatření, napsala agentura AP.

Jen několik hodin po slavnostní ceremonii zakázaly hongkongské úřady studentům ve školách zpívat píseň Glory to Hong Kong (Sláva Hongkongu), která je neoficiální hymnou prodemokratického protestního hnutí. Jak uvedla agentura Reuters, tento zákaz ještě více rozdmýchal obavy, že nový bezpečnostní zákon rozdrtí práva nejsvobodnějšího čínského města. Následoval jen několik dní poté, co veřejné knihovny z regálů odstranily knihy prominentních prodemokratických osobností.

Nový bezpečnostní zákon vstoupil v platnost 30. června. Definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňován a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Nový zákon podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při jeho převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva na dobu 50 let.

Maximálním trestem za závažné porušení právní úpravy je doživotní vězení, podezřelí v některých případech mohou být souzeni v pevninské Číně. Hongkongská vláda již dříve uvedla, že porušením zákona může být právě i použití sloganu "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", který si oblíbili demonstranti.

Policie také na základě zákona získala značné pravomoci, například může provádět prohlídky bez příkazu a nařídit poskytovatelům internetových služeb odstranění obsahu, který by odporoval novému zákonu. Na to už zareagovala celá řada technologických společností včetně Facebooku, Googlu a Twitteru, které oznámily, že přestanou zpracovávat žádosti policie o data uživatelů v Hongkongu. Microsoft a Zoom dnes oznámily, že se zachovají stejně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama