Hongkong otevřel národní bezpečnostní úřad prosazený Pekingem

Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany dnes otevřeli nový národní bezpečnostní úřad v Hongkongu. Kancelář pekingského Úřadu pro zajištění národní bezpečnosti v Hongkongu začíná fungovat týden poté, co čínská vláda prosadila nový bezpečnostní zákon pro toto poloautonomní město. Kritici normu vnímají jako další zhoršení svobod, které byly této bývalé britské kolonii přislíbeny v rámci jejího návratu pod správu Pekingu.

Hongkong
doporučujeme

Slavnostního otevření úřadu se zúčastnila i správkyně Hongkongu Carrie Lamová a její dva předchůdci. Na místě panovala přísná bezpečnostní opatření, napsala agentura AP.

Jen několik hodin po slavnostní ceremonii zakázaly hongkongské úřady studentům ve školách zpívat píseň Glory to Hong Kong (Sláva Hongkongu), která je neoficiální hymnou prodemokratického protestního hnutí. Jak uvedla agentura Reuters, tento zákaz ještě více rozdmýchal obavy, že nový bezpečnostní zákon rozdrtí práva nejsvobodnějšího čínského města. Následoval jen několik dní poté, co veřejné knihovny z regálů odstranily knihy prominentních prodemokratických osobností.

Nový bezpečnostní zákon vstoupil v platnost 30. června. Definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňován a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Nový zákon podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při jeho převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva na dobu 50 let.

Maximálním trestem za závažné porušení právní úpravy je doživotní vězení, podezřelí v některých případech mohou být souzeni v pevninské Číně. Hongkongská vláda již dříve uvedla, že porušením zákona může být právě i použití sloganu "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", který si oblíbili demonstranti.

Policie také na základě zákona získala značné pravomoci, například může provádět prohlídky bez příkazu a nařídit poskytovatelům internetových služeb odstranění obsahu, který by odporoval novému zákonu. Na to už zareagovala celá řada technologických společností včetně Facebooku, Googlu a Twitteru, které oznámily, že přestanou zpracovávat žádosti policie o data uživatelů v Hongkongu. Microsoft a Zoom dnes oznámily, že se zachovají stejně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 17:16 Aktualizováno V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Krok k mírovým rozhovorům. Afghánská vláda souhlasí s propuštěním…

10.08.2020 15:54 Afghánská vláda dnes odsouhlasila propuštění 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán, které si…

Koronavirus prohloubil strach z výtahů. V Indii vymysleli bezkontaktní…

10.08.2020 15:05 Již v minulosti vědci zjistili, že na tlačítkách výtahu se nachází více bakterií než na toaletě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama