V Hongkongu rezignovali všichni prodemokratičtí poslanci, z parlamentu je loutkový orgán Číny

Všichni prodemokratičtí poslanci hongkongského parlamentu se rozhodli rezignovat poté, co čtyři z nich byli zbaveni funkce z důvodu "ohrožení bezpečnosti". Devatenáct opozičních zákonodárců oznámilo svůj krok na dnešní tiskové konferenci.

Hongkong
doporučujeme

Vyloučení čtveřice prodemokratických poslanců ze 70členné Legislativní rady umožnilo nové usnesení čínského parlamentu, které hongkongské správě dovoluje odvolat zákonodárce bez nutnosti schválení soudem, pokud podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či jinak ohrožují národní bezpečnost.

Hromadná demise má podle prodemokratických politiků demonstrovat jejich jednotu a rovněž ukázat, jak daleko je Peking ochoten zajít, aby potlačil místní opozici. V hongkongském parlamentu již nyní převládají propekingští poslanci, rezignací se však definitivně mění v loutkový orgán Číny.

"Rozhodli jsme se dnes rezignovat na své funkce, protože naše kolegy bezohledně vyloučila centrální vláda," uvedl na tiskové konferenci představitel opozičního tábora Wu Chi-wai. "Ačkoli budeme v boji za demokracii v budoucnu čelit mnoha překážkám, nikdy se nevzdáme," dodal. Rezignační dopisy odevzdají opoziční poslanci podle Wua ve čtvrtek.

Odvolání čtyř prodemokratických poslanců odsoudila Británie, pod jejíž správu Hongkong spadal do roku 1997, kdy nad ním převzala kontrolu Čína. Šéf britské diplomacie Dominic Raab řekl, že odvolání je útokem na autonomii a svobody, které Hongkongu zaručuje britsko-čínská deklarace. "Pronásledování a potlačování demokratické opozice kazí pověst Číny ve světě a narušuje dlouhodobou stabilitu Hongkongu," uvedl Raab.

Představitelé opozice se pokoušejí klást odpor vůči mnohými vnímanému omezování svobod v Hongkongu, které se odehrává navzdory příslibu autonomie. Čína odmítá, že by výsady finančního centra - jinak nemyslitelné v pevninské části země - jakkoliv omezovala. Hongkongské úřady nicméně nekompromisně potlačily odpor poté, co v červnu loňského roku propukly protivládní protesty a uvrhly město do krize.

Vláda města ve stručném prohlášení uvedla, že čtyři legislativci - Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki a Kenneth Leung - byli zbaveni funkce, neboť představovali ohrožení pro bezpečnost státu. Čtveřice patřila k 12 poslancům, jimž byla odepřena účast v nyní odložených hongkongských parlamentních volbách.

Odvolání poslanců patrně umocní obavy západních zemí o hongkongskou autonomii. Tu městu zaručuje princip "jedna země, dva systémy", na němž se Británie dohodla s Pekingem při předání města pod čínskou správu v roce 1997.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama