V Hongkongu rezignovali všichni prodemokratičtí poslanci, z parlamentu je loutkový orgán Číny

Všichni prodemokratičtí poslanci hongkongského parlamentu se rozhodli rezignovat poté, co čtyři z nich byli zbaveni funkce z důvodu "ohrožení bezpečnosti". Devatenáct opozičních zákonodárců oznámilo svůj krok na dnešní tiskové konferenci.

Hongkong
doporučujeme

Vyloučení čtveřice prodemokratických poslanců ze 70členné Legislativní rady umožnilo nové usnesení čínského parlamentu, které hongkongské správě dovoluje odvolat zákonodárce bez nutnosti schválení soudem, pokud podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či jinak ohrožují národní bezpečnost.

Hromadná demise má podle prodemokratických politiků demonstrovat jejich jednotu a rovněž ukázat, jak daleko je Peking ochoten zajít, aby potlačil místní opozici. V hongkongském parlamentu již nyní převládají propekingští poslanci, rezignací se však definitivně mění v loutkový orgán Číny.

"Rozhodli jsme se dnes rezignovat na své funkce, protože naše kolegy bezohledně vyloučila centrální vláda," uvedl na tiskové konferenci představitel opozičního tábora Wu Chi-wai. "Ačkoli budeme v boji za demokracii v budoucnu čelit mnoha překážkám, nikdy se nevzdáme," dodal. Rezignační dopisy odevzdají opoziční poslanci podle Wua ve čtvrtek.

Odvolání čtyř prodemokratických poslanců odsoudila Británie, pod jejíž správu Hongkong spadal do roku 1997, kdy nad ním převzala kontrolu Čína. Šéf britské diplomacie Dominic Raab řekl, že odvolání je útokem na autonomii a svobody, které Hongkongu zaručuje britsko-čínská deklarace. "Pronásledování a potlačování demokratické opozice kazí pověst Číny ve světě a narušuje dlouhodobou stabilitu Hongkongu," uvedl Raab.

Představitelé opozice se pokoušejí klást odpor vůči mnohými vnímanému omezování svobod v Hongkongu, které se odehrává navzdory příslibu autonomie. Čína odmítá, že by výsady finančního centra - jinak nemyslitelné v pevninské části země - jakkoliv omezovala. Hongkongské úřady nicméně nekompromisně potlačily odpor poté, co v červnu loňského roku propukly protivládní protesty a uvrhly město do krize.

Vláda města ve stručném prohlášení uvedla, že čtyři legislativci - Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki a Kenneth Leung - byli zbaveni funkce, neboť představovali ohrožení pro bezpečnost státu. Čtveřice patřila k 12 poslancům, jimž byla odepřena účast v nyní odložených hongkongských parlamentních volbách.

Odvolání poslanců patrně umocní obavy západních zemí o hongkongskou autonomii. Tu městu zaručuje princip "jedna země, dva systémy", na němž se Británie dohodla s Pekingem při předání města pod čínskou správu v roce 1997.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách, zalíbil se jim model…

25.11.2020 12:32 Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily…

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

25.11.2020 10:07 U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama