Hongkongská policie zatkla tři exposlance, proti Číně protestovali páchnoucí látkou

Hongkongská policie dnes zadržela tři bývalé opoziční poslance, kteří v květnu a červnu letošního roku přerušili jednání parlamentu hozením láhve s páchnoucí tekutinou. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog
doporučujeme

Někdejší poslanci Ted Hui, Ray Chan a Eddie Chu potvrdili zatčení na svých facebookových stránkách. Policie uvedla, že trojice byla obviněna z použití škodlivých látek s cílem provokovat, ublížit a způsobit duševní újmu jiným osobám.

Láhev s páchnoucí tekutinou prodemokratičtí poslanci přinesli do parlamentu ve dny, kdy se projednával návrh zákona, který hanobení čínské hymny kvalifikuje jako trestný čin. Zákon, který je podle kritiků zásahem do svobody vyjadřování a omezením výsad občanů Hongkongu, nakonec parlament schválil.

Při protestu proti zákonu o hymně v červnu přešel zákonodárce Ray Chan do popředí jednacího sálu s nápisem "Vražedný režim smrdí deset tisíc let". Lahev s tekutinou měl schovanou v papírovém lampionu, a když se ho ostraha pokusila zastavit, upustil jej na zem. Jeho i kolegu, který ho doprovázel, z jednací síně vyvedla ostraha. Na místo následně dorazila i policie a hasiči.

V květnu se podobným způsobem opoziční poslanec Ted Hui rozběhl proti předsedovi zákonodárného sboru a hodil na něj láhev naplněnou hnědou vodou s hnijícími rostlinami. Tekutina se z láhve vylila a v místnosti se začal šířit silný, odporný zápach. "Co se stalo s naším právním státem, s principem jedné země, dvou systémů, s hongkongskými hodnotami, že jsou tak prohnilé?" uvedl Ted Hui.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Zadržení tří představitelů opozice přichází poté, co minulý týden rezignovali na své funkce všichni opoziční poslanci na protest proti vyloučení čtyř svých kolegů z parlamentu. Ti podle úřadů ohrožovali národní bezpečnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un se prý nechal očkovat proti covidu. Vakcínu dodala Čína, tvrdí…

01.12.2020 12:14 Aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho rodina byli údajně již očkováni proti koronaviru.…

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19

30.11.2020 21:52 Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na…

Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je…

30.11.2020 13:28 Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci…

Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

30.11.2020 08:12 Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama