Hongkong se omlouvá muslimům, policie postříkala mešitu modrou barvou

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se dnes omluvila muslimské komunitě za to, že policie při potlačování víkendových protivládních demonstrací zasáhla hlavní mešitu ve městě proudem vody s modrou barvou z vodního děla. Policisté přimíchávají do vody barvivo, kterým si označují účastníky protestních akcí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Muslimové
doporučujeme

V oblasti Kowloonu se v neděli konal prodemokratický pochod, který z původně pokojné akce přerostl v násilí. Radikální demonstranti útočili na čínské banky a obchody a házeli na policisty cihly, kameny a zápalné lahve; bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem a vodními děly.

zdroj: YouTube

V jednom okamžiku modře obarvená voda postříkala schody a vstupní bránu kowloonské mešity, která je nejvýznamnější muslimskou svatyní v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Když se dnes před mešitou začali shromažďovat věřící k modlitbám, byly na chodníku stále patrné stopy modré barvy. Většinu barviva ale už dříve odstranili dobrovolníci.

Správkyně Lamová dnes mešitu na poloostrově Kowloon navštívila a islámským vůdcům se za incident omluvila. Hongkongská policie v prohlášení uvedla, že mešita byla potřísněna barvou neúmyslně a že bezpečnostní síly "respektují náboženskou svobodu a budou chránit všechny svatyně".

Hlavní imám kowloonské mešity řekl, že omluva správkyně Lamové byla přijata. Muslimská komunita doufá, že bude nadále žít v Hongkongu v míru, dodal.

V Hongkongu se od června konají masové demonstrace, jejichž účastníci protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem, včetně svobodných voleb. Nedělní demonstraci policie nepovolila, přesto na ni ale přišly desítky tisíc lidí, uvedl Reuters.

Podle místních islámských organizací žije v Hongkongu více než 300.000 muslimů, ve městě je pět mešit a dva muslimské hřbitovy. Hlavní mešita byla postavena koncem 19. století, aby sloužila muslimským vojákům z Indie, kteří tam přišli v dobách britské koloniální správy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama