Angela Merkelová navštívila Indii. Chce obnovit jednání o volném obchodu s EU?

KOMENTÁŘ - Německá kancléřka Angela Merkel na konci minulého týdne navštívila Indii. Důvodem její cesty byla především vyjednávání o vzájemném obchodu dvou zemí – Indie totiž v současné době představuje méně než jedno procento německého zahraničního obchodu. Přitom Indie představuje třetí největší ekonomiku na asijském kontinentu. Od roku 2013 navíc probíhají snahy o uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Indií, konečná dohoda je však prozatím v nedohlednu. Dočkáme se jí vůbec někdy, nebo bude Čína stále obchodním partnerem číslo jedna?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Je důležité si uvědomit, kdy návštěva a rozhovory o vzájemných vztazích Německa a Indie nejen v oblasti obchodu probíhají. V současnosti jsme svědky obchodní války mezi Spojenými státy na straně jedné a Čínou na straně druhé. Jedná se o globální mocnosti a obchodní velmoci, které svými bilaterálními rozpory způsobují nejistotu v rámci mezinárodního obchodu jako takového.

A tak se zdá, že se německá strana rozhodla pro oživení obchodních vazeb s dalším asijským ekonomickým „gigantem“, a to Indií. Vztahy s Indií nejsou v současnosti na špatné úrovni, podle slov Merkelové však existuje mnohem širší prostor pro jejich zlepšení.

Kancléřka mimo obchod projevila při své cestě po Asii, během které ji doprovázel i ministr zahraničí Heiko Maas spolu s představiteli spolkových resortů školství a hospodářství, také zájem o problematiku oblasti Kašmíru.

Je podle ní i v německém zájmu, aby v oblasti došlo k mírovému dořešení sporu a následnému uspořádání daného území. Německá strana však k problému přistupuje velice opatrně a spíše diplomaticky, jak je v rámci paradigmatu německé zahraniční politiky zvykem.

Při této diplomatické cestě do Indie tak došlo k uzavření a podepsání celkem dvaceti dohod o vzájemné spolupráci, a to mimo jiné například v oblastech umělé inteligence či sportu. Zdá se proto, že se tak Německo snaží přesvědčit ostatní aktéry mezinárodní arény o tom, že se v regionu Asie nesoustředí pouze na čínské trhy. I z tohoto důvodu se snaží o znovunastartování rozhovorů o dohodě o volném obchodu mezi Indií a EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž polovinu života trpěl velkými problémy. Lékaři nemohli uvěřit tomu, co…

19.11.2019 16:14 Vleklé a chronické obtíže se mohou objevit u každého z nás i bez zjevné příčiny. Občas se ji ale…

Řada studentů nadále obléhá univerzitu v Hongkongu. Nasadí Čína armádu?

19.11.2019 14:56 Aktualizováno Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na…

Tři roky v zajetí Tálibánu: Profesoři byli dnes propuštěni, změnili se k…

19.11.2019 12:59 Aktualizováno Afghánský Tálibán dnes pustil na svobodu amerického a australského profesora, které držel více než…

Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a…

19.11.2019 12:00 NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama