Indické akce v Kašmíru podnítí islámský extremismus, varoval Imran Chán

Tvrdý postup indické vlády proti protestujícím v indické části Kašmíru přivede ve světě víc muslimů k extremismu, varoval dnes pákistánský premiér Imran Chán. Svůj projev přednesl před shromážděním v Muzaffarábádu, metropoli pákistánské části Kašmíru, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Imran Chán (Pákistán)
doporučujeme

Indie zrušila začátkem srpna speciální status své části Kašmíru, tedy státu Džammú a Kašmír. S cílem umlčet možné protesty odřízla komunikační sítě a omezila svobodu pohybu obyvatel. Podle údajů, které má k dispozici agentura Reuters, indické úřady od té doby zadržely téměř 4000 osob.

"Když zvěrstva dosáhnou svého vrcholu, lidé se mohou rozhodnout, že smrt je lepší než ponižující život," řekl Chán před několika tisícovkami posluchačů. "Chci Indii říci, že když zadrží tisíce lidí, tlačí je k extremismu. Lidi proti Indii povstanou - a nejen indičtí muslimové. Na světě je 1,25 miliardy muslimů - a všichni to sledují," dodal s tím, že se příští týden zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN, aby hájil záležitost Kašmíru.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část oblasti. Od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 Dillí a Islámábád svedly o Kašmír dvě ze tří vzájemných válek.

Zrušení speciálního statusu Kašmíru odůvodnila vláda indického premiéra Naréndry Módího snahou zesílit boj proti terorismu a podpořit ekonomický rozvoj země. Kašmír tím ale přišel o řadu práv včetně výsady schvalovat vlastní zákony a kontrolovat vlastnictví půdy občany z jiných částí Indie.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Hongkongu se opět vyhrotily: Barikády a zápalné lahve, policie…

21.09.2019 16:48 Aktualizováno Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací…

V Kazachstánu demonstrovali odpůrci Číny, policie zatkla desítky lidí

21.09.2019 16:32 Několik desítek lidí zatkla dnes policie v kazašské metropoli Nur-Sultanu. Zadržela je během…

Čína získala další spojence. Ve světe je už jen 15 zemí, které uznávají…

21.09.2019 14:24 Šalamounovy ostrovy dnes navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co…

Série bombových útoku zasáhla Afghánistán, několik mrtvých a zraněných

21.09.2019 13:08 Při páteční explozi bomby nastražené u silnice v jihoafghánské provincii Kandahár zahynuli dva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama