Indie hlásí 3780 úmrtí nakažených covidem, nejvíce za jediný den

Indie se nadále potýká s druhou vlnou pandemie a připisuje si nejvyšší denní přírůstky nakažených na světě, za poslední den to bylo 382.315 infikovaných. V zemi také za posledních 24 hodin zemřel dosud nejvyšší počet nemocných s covidem - 3780, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Ústřední vláda premiéra Naréndry Módího čelí stále silnější kritice za nezvládnutí pandemie, píše AP.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány. "Na Indii za uplynulý týden připadá 46 procent světových případů nákazy a 25 procent světových úmrtí," sdělila WHO.

Světová zdravotnická organizace rovněž varovala, že nová vlna epidemie covidu se z Indie začíná šířit i do sousedních zemí. Nepál eviduje 57krát víc případů, než tomu bylo před měsícem, a 44 procent provedených testů je nyní pozitivních. Stoupající čísla jsou patrná i na Srí Lance.

Indická delegace, která v souvislosti se schůzkou skupiny G7 přicestovala do Londýna, oznámila, že je v izolaci poté, co byl u dvou jejích členů odhalen koronavirus.

Do Dillí dnes dorazily dva vlaky přezdívané "Kyslíkový expres", které přivezly zásoby zdravotnického kyslíku do přetížených nemocnic. Do různých částí Indie rozvezlo kontejnery s kyslíkem už 25 vlaků. O zásilce dnes na twitteru informoval ministr železnic Pijuš Gojal.

Indický nejvyšší soud dnes nařídil vládě, aby během jednoho dne předložila plán na zásobení nemocnic v metropoli Dillí kyslíkem pro covidové pacienty. Žádné představitele ale soud za nezvládnutí situace s kyslíkem zatím nepotrestal. Vláda se podle agentury Reuters hájí, že země má dostatek zásob kyslíku, problémy v zásobování jsou ale údajně důsledkem dopravních komplikací.

Opozice v Indii vyzvala k celostátní uzávěře, vláda ale s jejím vyhlášením stále váhá v obavách z dopadů na ekonomiku. Jednotlivé státy proto přijímají opatření samy.

K rezignaci dnes vyzvala premiéra Módího spisovatelka Arundhati Royová, která je držitelkou Man Bookerovy ceny. "Zoufale potřebujeme vládu, ale žádnou nemáme. Dochází nám vzduch. Umíráme," napsala Royová ve svém článku zveřejněném v úterý. "Tato krize vznikla kvůli vám. Nedokážete ji vyřešit, můžete ji akorát zhoršit... Tak, prosím, odejděte. Je to ta nejzodpovědnější věc, kterou můžete udělat. Ztratil jste morální právo být premiérem," dodala.

V úterý počet oficiálně potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překročil 20 milionů, která se tak stala druhou zemí na světě po Spojených státech, která překonala temný milník. Podle matematického modelu pandemie Indie dnes dosáhla vrcholu druhé vlny. V důsledku rychlejšího šíření viru, než prognostici očekávali, se tak stalo o několik dní dříve, než byl předchozí odhad.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama