Indie má přes 190 000 případů koronaviru

V Indii se počet nakažených koronavirem přehoupl přes 190.000, uvedlo dnes podle agentury Reuters indické ministerstvo zdravotnictví. Tím se Indie co do počtu případů posunula před Francii a je celosvětově na 7. místě. Za předchozí den v této více než miliardové zemi přibylo 8392 nových případů infekce, což je podobně jako v sobotu, kdy se infekce prokázala u 8380 testovaných.

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

Více potvrzených případů než Indie mají Spojené státy, Brazílie, Rusko, Británie, Španělsko a Itálie. Podle odborníků nyní v Indii v plném rozsahu dochází ke komunitnímu přenosu. Situace by se mohla ještě zhoršit s tím, jak se uvolňují omezení týkající se hromadné dopravy.

K 30 vlakům, které dosud v Indii fungovaly, se dnes přidalo dalších 200. Částečného obnovení dopravy využily tisíce lidí, většinou pracovní migranti a jejich rodiny, kteří se vydali zpět do svých domovů z metropolí, jako jsou Dillí nebo Bombaj. Před několika nádražími docházelo podle serveru BBC k chaotickým situacím. Například na jednom z nádraží ve státě Telangana odmítali zřízenci a příslušníci policie vpustit cestující na stanici dříve než hodinu před odjezdem vlaku, následkem čehož se venku nakupily davy lidí, ve kterých nebylo možné dodržovat potřebné rozestupy.

Několik zdravotnických úřadů situaci kritizovalo ve společném prohlášení, píše Reuters. Podle autorů prohlášení je chyba, že na začátku epidemie, kdy se virus nešířil natolik rychle, neměli pracovníci odjinud možnost vrátit se z měst domů. "Vracející se migranti nyní rozvážejí virus do všech koutů země, především do venkovských a částečně venkovských regionů s nedostačujícím zdravotním systémem," konstatuje text.

V souvislosti s covidem-19 zatím v Indii zemřelo přibližně 5400 pacientů, což je poměrně málo v porovnání s jinými státy s podobným počtem nakažených. Indická vláda tvrdí, že částečně je to díky včasnému zavedení plošného omezení pohybu, které předešlo exponenciálnímu růstu infekcí a poskytlo nemocnicím dostatečný prostor pro léčbu pacientů. Indický premiér Naréndra Módí však čelí kritice kvůli tomu, že nečekaným zavedením plošné izolace připravil o možnost obživy miliony lidí, kteří závisejí na denním příjmu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

V Indii schválili lék na koronavirus, úspěšně prošel klinickou studií

11.07.2020 19:59 Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy