Indie má rekordní počet nově nakažených, přesto obnoví provoz na železnici

Indie oznámila, že po sedmi týdnech částečně obnoví provoz na železnici, která je klíčovým dopravním prostředkem pro statisíce lidí v zemi. Vláda k tomuto kroku přistoupila i přesto, že v Indii za posledních 24 hodin přibylo 4214 nových případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Od začátku epidemie registrují indické úřady 67.152 infikovaných a 2206 lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Indický premiér Naréndra Módí vyhlásil 25. března ve snaze omezit epidemii koronaviru zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Kvůli přísným opatřením se miliony Indů ocitly bez práce a bez prostředků.

Vláda později pod tlakem na řadě míst opatření zmírnila. Ministerstvo železnic v neděli pozdě večer oznámilo, že v úterý začne postupně obnovovat vlakovou přepravu pasažérů, informuje Reuters. Metropole Dillí v první fázi počítá se 30 příjezdy a odjezdy denně, převážně se jedná o spojení do velkých měst jako Bombaj, Čennaí, Béngalúr či Kalkata.

Cestující budou mít povinnost nosit roušky a bude jim na nádražích měřena teplota. Vlaky nebudou stavět ve všech zastávkách. Železnice v Indii, kde žije 1,3 miliardy lidí, běžně přepraví přes 20 milionů cestujících každý den.

Vláda rovněž informovala, že od začátku května bylo na 366 vlaků s kapacitou až 1200 pasažérů využito ke speciální přepravě chudých migračních dělníků, kteří přišli o práci ve velkých městech, domů do jejich obcí. Zdaleka se ale nedostalo na všechny. Ministerstvo železnic sdělilo, že je schopno každý den vypravit na 300 podobných vlaků.

"Vyzýváme všechny státy, aby daly povolení k evakuaci a umožnily návrat migrantů zpět do jejich domovů," uvedlo ministerstvo. Mnozí dělníci se po vyhlášení karantény vydali stovky kilometrů domů pěšky a desítky z nich na cestě zemřely, ať už vinou vyčerpání či dopravních nehod, připomněla agentura AFP.

Podle indického ministerstva železnic bylo nyní rovněž vyčleněno 20.000 vagonů, aby sloužily pro pacienty s koronavirem. Více než 5000 z nich už bylo umístěno na 215 nádražích velkých měst. První pacienti by do nich mohli nastoupit příští týden, napsala agentura AFP.

Úřady varují, že příliš rychlé uvolnění opatření, která zatím mají platit do 17. května, by vedlo k velkému nárůstu počtu nakažených. Pětina všech případů v Indii je z hustě osídlených měst Bombaj, Dillí, Ahmadábád a Púna, která jsou rovněž centry hospodářské aktivity.

V posledních dnech přibývá v Indii nakažených po tisících. Zvyšující se množství případů souvisí i s rozsáhlejším testováním. Zatímco koncem března se provádělo 2000 testů denně, v současnosti je to 85.000 až 90.000 za den, uvádějí vládní orgány.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Země na jižní polokouli hlásí rekordně nízký počet případů chřipky

18.09.2020 22:20 Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně…

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama