Indie opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem, přes 410 tisíc lidí

Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414.188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 412.262 nových případů a 3980 úmrtí, což v obou případech představovalo nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Indie se potýká s mohutnou druhou vlnou pandemie. Jen tento týden v ní přibylo více než 1,57 milionu nově potvrzených případů nákazy. V zemi s více než 1,3 miliardou obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 21,49 milionu lidí, z nichž 234.083 nákaze podlehlo.

Indická média podle agentury AP ukazovala záběry pacientů, kteří leží na nosítkách před nemocnicemi a čekají na příjem v situaci, kdy se na klinikách nedostává lůžek ani nádob s kyslíkem. Ve venkovských oblastech jsou lidé s covidem-19 odkázáni na provizorní venkovní zařízení, kde jsou kapačky zavěšeny na stromech. S přibývajícími úmrtími jsou zahlcená i krematoria a pohřebiště.

Zahlcení zdravotnického systému odráží od dubna dění na sociální síti Twitter, pomocí níž se mnoho Indů snaží sehnat kyslík, nemocniční lůžka, ventilátory, místa na jednotkách intenzivní péče či testy. K Indii se kvůli znepokojivému vývoji infekce obrací pozornost světa ve chvíli, kdy mnohé rozvinuté státy zaznamenávají úbytek infekcí díky očkování a začínají uvolňovat dříve přijatá opatření. Situace v Indii není jen varováním pro země s nedostačujícím zdravotním systémem, ale má zároveň vliv na světovou očkovací kampaň vzhledem k tomu, že Indie je významným výrobcem vakcín, ale byla nucena zpomalit dodávky do zahraničí.

V reakci na tuto krizi vyslala řada zemí světa do Indie letadla plná plicních ventilátorů, léků a dalšího zdravotnického vybavení. Do minulé neděle dorazilo jen na mezinárodní letiště v Dillí 25 letů s 300 tunami nákladu. Zatímco počet onemocnění nemocí covid-19 v zemi nadále stoupá, jednotlivé indické státy si stěžují, že k jejich těžce nemocným pacientům se ještě žádná pomoc nedostala, upozornil ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.

Mnozí indičtí zdravotníci, opoziční představitelé i soudci nejvyššího soudu volají po zavedení celonárodních omezení. Vláda premiéra Naréndry Módího čelí kritice, že nedělá dost a přenechává zodpovědnost na vedeních jednotlivých států, které často nemají dostatečné prostředky. Situace v zemi je tak dramatická, že mezi příznivci zavedení uzávěry jsou i obchodníci, kteří vědí, že se případné zpřísnění dotkne jejich podnikání.

Opoziční předák Ráhul Gándhí dnes varoval, že pokud nebude druhá smrtící vlna covidu-19 v zemi potlačena, Indie bude zdevastována a v ohrožení se ocitne i zbytek světa. Gándhí v dopise adresovaném premiérovi uvedl, že druhá nejlidnatější země na světě má v "globalizovaném a propojeném světě" zodpovědnost, aby udržela explozivní nárůst covidu-19 v rámci svých hranic. Gándhí zároveň připomněl, že Indie je domovem každého šestého člověka na planetě. "Pandemie ukázala, že naše velikost, genetická různorodost a komplexnost způsobila, že Indie je příhodnou půdou pro rychlé mutování viru, který nabývá nakažlivějších a nebezpečnějších forem," podtrhl Gándhí.

Nárůst koronaviru v Indii, pozorovaný od února, je připisován jak nakažlivějším variantám viru, tak rozhodnutí vlády, která dovolila hromadná shromáždění. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány, a čtvrtina úmrtí. Odborníci upozorňují, že skutečné počty budou mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování i problémům s hlášením úmrtí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama