Indie pohřbila vojáky padlé v potyčkách na hranici s Čínou, vztahy obou zemí se zhoršují

Rodiny dnes pohřbily indické vojáky padlé při nedávných střetech na indicko-čínské hranici v oblasti územních sporů. Lidé podle agentury Reuters pálili portréty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Indie mezitím řeší územní spor také s Nepálem.

Armáda Indie
doporučujeme

Vztahy mezi nejlidnatějšími zeměmi světa se vyostřily při pondělních střetech, kdy zemřelo 20 indických vojáků. Podle Indie byla příčinou snaha čínských vojáků postavit neupřesněnou stavbu na indickém území. Čína naopak tvrdí, že indičtí vojáci při třech příležitostech překročili společnou hranici. Obě strany se ale ve středu dohodly, že nebudou napětí stupňovat.

V jednotlivých městech a vesnicích se dnes konaly kremace 20 vojáků tři dny po střetech v hornaté oblasti Ladákhu v západním Himálaji. Čína údaje o případných padlých nebo zraněných na své straně nezveřejnila.

Řada lidí dnes provolávala slogan "Vítězství matce Indii", zatímco tělo plukovníka Santoše Babua, který je jedním ze zabitých při pondělních střetech, převážel květy ozdobený vojenský vůz do jeho domovského města Surjapet na jihu Indie. Pohřby dalších vojáků se konaly v jejich domovských obcích.

S pohřby ale byly spojeny také protičínské protesty. Obyvatelé Kánpuru na severu Indie uspořádali simulovaný pohřeb čínskému prezidentovi, zatímco v Kataku na východě země lidé spálili Siovu figurínu a čínskou vlajku. Objevují se také výzvy k bojkotu čínských produktů.

Napětí na hranici Indie a Číny trvá už několik týdnů, do pondělka si ale nevyžádalo mrtvé ani zraněné. Asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor, který v roce 1962 přerostl v krátkou válku.

Územní spory má ovšem Indie také s Nepálem. Horní komora nepálského parlamentu dnes schválila novou podobu oficiální mapy země, zahrnující i území kontrolované Indií. Z 59 poslanců se pro vyslovilo 57 a žádný nebyl proti.

Podle Reuters jde o území o rozloze 372 kilometrů čtverečních u styku hranic Nepálu, Indie a Číny. Indie tvrdí, že mapa není založena na historických skutečnostech nebo důkazech. Nepál uvádí, že důkazy má k dispozici a spor chce řešit diplomaticky.

Spor o mapu začal minulý měsíc, když Indie otevřela 80 kilometrů dlouhou silnici, z níž 19 kilometrů vede sporným územím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tokijské metro bojuje s koronavirem. Jak dezinfekce se bude používat i…

10.07.2020 08:31 Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra.…

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 17:40 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy