Indie pohřbila vojáky padlé v potyčkách na hranici s Čínou, vztahy obou zemí se zhoršují

Rodiny dnes pohřbily indické vojáky padlé při nedávných střetech na indicko-čínské hranici v oblasti územních sporů. Lidé podle agentury Reuters pálili portréty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Indie mezitím řeší územní spor také s Nepálem.

Vztahy mezi nejlidnatějšími zeměmi světa se vyostřily při pondělních střetech, kdy zemřelo 20 indických vojáků. Podle Indie byla příčinou snaha čínských vojáků postavit neupřesněnou stavbu na indickém území. Čína naopak tvrdí, že indičtí vojáci při třech příležitostech překročili společnou hranici. Obě strany se ale ve středu dohodly, že nebudou napětí stupňovat.

V jednotlivých městech a vesnicích se dnes konaly kremace 20 vojáků tři dny po střetech v hornaté oblasti Ladákhu v západním Himálaji. Čína údaje o případných padlých nebo zraněných na své straně nezveřejnila.

Řada lidí dnes provolávala slogan "Vítězství matce Indii", zatímco tělo plukovníka Santoše Babua, který je jedním ze zabitých při pondělních střetech, převážel květy ozdobený vojenský vůz do jeho domovského města Surjapet na jihu Indie. Pohřby dalších vojáků se konaly v jejich domovských obcích.

S pohřby ale byly spojeny také protičínské protesty. Obyvatelé Kánpuru na severu Indie uspořádali simulovaný pohřeb čínskému prezidentovi, zatímco v Kataku na východě země lidé spálili Siovu figurínu a čínskou vlajku. Objevují se také výzvy k bojkotu čínských produktů.

People in #India trowing their #MadeInChina TVs from the balcony & then stepping on them#Indian people are VERY ANGRY at #China right now! In Surat town, Gujarat#BoycottChineseProducts Via @splasheth#StandWithIndia ??????#IndiaChinaStandoffpic.twitter.com/rGia7upnhK

— Indo-Pacific News (@IndoPac_Info) June 17, 2020

Napětí na hranici Indie a Číny trvá už několik týdnů, do pondělka si ale nevyžádalo mrtvé ani zraněné. Asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor, který v roce 1962 přerostl v krátkou válku.

Územní spory má ovšem Indie také s Nepálem. Horní komora nepálského parlamentu dnes schválila novou podobu oficiální mapy země, zahrnující i území kontrolované Indií. Z 59 poslanců se pro vyslovilo 57 a žádný nebyl proti.

Podle Reuters jde o území o rozloze 372 kilometrů čtverečních u styku hranic Nepálu, Indie a Číny. Indie tvrdí, že mapa není založena na historických skutečnostech nebo důkazech. Nepál uvádí, že důkazy má k dispozici a spor chce řešit diplomaticky.

Spor o mapu začal minulý měsíc, když Indie otevřela 80 kilometrů dlouhou silnici, z níž 19 kilometrů vede sporným územím.

Související

Více souvisejících

Armáda Indie Indie Čína

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 3 minutami

před 19 minutami

před 42 minutami

před 47 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy