Indie povolila turistům vstup do Kašmíru, internet blokuje dál

Indické úřady dnes rozhodly, že turistům opět povolí vstup do státu Džammú a Kašmír, který jim zakázaly před dvěma měsíci. Indická vláda tehdy regionu, na který si kromě ní činí nárok taky Pákistán, odebrala zvláštní autonomní status.

I přes uvolnění zákazu, které začne platit ve čtvrtek, se musí případní návštěvníci připravit na ztížené podmínky - ve státě je stále blokován internet a telefonní signál, píše agentura AP.

Bezpečnostní opatření, která vláda v Dillí v srpnu zavedla, budou podle mluvčího tamní správy "téměř úplně zrušena ve všech částech státu Džammú a Kašmír".

Indická vláda turistům a hinduistickým poutníkům doporučila odejít 2. srpna. Tři dny na to regionu s muslimskou většinou vzala status, který mu zaručoval řadu výsad, včetně práva schvalovat vlastní zákony a kontrolovat vlastnictví půdy.

Any conflict between India&Pakistan is made by the enemies of nations and is against both great countries,& would cause irreparable damages to their interests.I ask both governments to remain vigilant&prudent.The people of #Kashmir should have the right to determine their destiny

— Mahmoud Ahmadinejad (@Ahmadinejad1956) October 5, 2019

S cílem umlčet možné protesty následně odřízla komunikační sítě a omezila svobodu pohybu obyvatel.

Vláda indického premiéra Naréndry Módího do oblasti, která byla už tak jednou z nejvíce militarizovaných zón na světě, vyslala desítky tisíc dalších vojáků. Opatření odůvodnila snahou zesílit boj proti terorismu a podpořit ekonomický rozvoj země. Úřady od té doby od mnoha opatření upustily a podpořily znovuotevření škol i obchodů.

Kašmířané však v tichém vzdoru převážně zůstávají ve svých domovech. V nenásilné protivládní kampani se odmítají navrátit k normálnímu životu i přes to, že to pro ně znamená ekonomické ztráty.

Kašmír je se svou panenskou horskou krajinou, jabloňovými sady, lyžařskými středisky či plovoucími domy v "Benátkách Východu" Šrínagaru vyhledávaným turistickým místem. Spor Pákistánu a Indie jím však hýbe už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Turisté

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy