Indie pozastavuje z velké části vývoz AstraZeneky

Indie dočasně pozastavila velkou část vývozu vakcíny proti covidu-19 od společnosti Serum Institute of India (SII), která vyrábí preparát vyvinutý ve spolupráci britsko-švédské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Důvodem je snaha uspokojit domácí poptávku po očkovacích látkách v situaci, kdy případů koronavirové infekce v zemi přibývá, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na dva informované zdroje.

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

"Žádný export, nic, dokud se situace v Indii nestabilizuje. Vláda na sebe nevezme tak velké riziko ve chvíli, kdy je v Indii potřeba oočkovat tolik lidí," uvedl podle Reuters jeden ze zdrojů, který si však nepřál být jmenován, protože o tématu vývozu vakcín se v zemi zatím nevede veřejná debata.

Podle webu indického ministerstva zahraničí Indie nevyvezla žádné vakcíny od čtvrtka. Ministerstvo ani SII, největší výrobce vakcín na světě, zatím situaci nekomentovaly.

SII se již zpozdil v dodávkách vakcíny AstraZeneca do Británie, Brazílie, Maroka a Saúdské Arábie. Rozhodnutí pozastavit vývoz ovlivní také dodávky vakcín v rámci programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO), jehož cílem je poskytnou očkovací látky proti covidu-19 zemím s nízkými příjmy.

Kabinet premiéra Naréndry Módího se tento týden rozhodl rozšířit svůj očkovací program a oznámil, že od 1. dubna bude očkování dostupné pro všechny nad 45 let. Indie zatím aplikovala 51 milionů dávek vakcíny, 47 milionů z nich bylo vyrobeno v Indii na základě dohody s firmou AstraZeneca. Zbytek představovala vakcína COVAXIN vyráběná firmou Bharat Biotech.

V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie potvrdilo přes 11,7 milionu případů nákazy koronavirem. Indie je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. Covid-19 tam usmrtil přes 160.000 lidí. Indické úřady uvádějí, že nyní je Indie v ožehavé fázi epidemie, protože její systém zdravotnictví je po roce boje vyčerpaný. Některé státy začaly obnovovat restrikce a vyhlašovat zákazy vycházení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama