Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím očkován nebude

Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je jednou z největších na světě. Jako první dostal vakcínu zdravotník.

Sám premiér vakcínu zatím neobdrží, protože země se rozhodla nejprve naočkovat zhruba 30 milionů pracovníků ve zdravotnictví, uvedla agentura Reuters. Podle serveru asiatimes.com chce Indie dnes první dávkou naočkovat 16 milionů lidí ve více než 3000 očkovacích centrech po celé zemi.

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, má 1,35 miliardy obyvatel. Po Spojených státech má druhý nejvyšší počet nakažených, a to 10,5 milionu. Více než měsíc zde denní počty nakažených, aktivních případů i úmrtí klesají.

V rámci očkování jsou podávány dvě vakcíny - indická vakcína Covaxin a vakcína vyvinutá farmaceutickou firmou AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou. Domácí vakcína ale podle agentury Reuters vzbuzuje pochybnosti odborníků, protože společnost Bharat Biotech, která ji vyvinula, dokončila zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti. Indové si nebudou moci vybrat, kterou z vakcín dostanou. Do července chce indická vláda nechat naočkovat na 300 milionů lidí.

Bharat Biotech patří mezi zkušené farmaceutické firmy a na světový trh dodala více než tři miliardy vakcín proti různým nemocem. Dokončila však zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti preparátu a chybějí o něm podrobnější data. Indické úřady po schválení přípravku uvedly jen to, že "je bezpečný a poskytuje silnou imunitní reakci".

Vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou vyrábí v Indii místní firma Serum Institute of India. Ta v roce 2017 koupila továrnu v Jevanech u Prahy.

Související

Více souvisejících

Indie Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 14 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy