Indie zavedla v Kašmíru zákaz vycházení. Obává se protestů, v ulicích jsou těžkooděnci

V indické části Kašmíru ode dneška platí dvoudenní zákaz vycházení, kterým chtějí úřady předejít možným protestům. Ty by se mohly uskutečnit ve středu, kdy uplyne rok od zrušení zvláštního autonomního statusu této oblasti.

Kašmír
doporučujeme

Příslušníci policie a polovojenských jednotek hlídkují v ulicích měst, obcházejí domy a nabádají obyvatele, aby zůstávali uvnitř, popsala situaci v kašmírské metropoli Šrínagaru agentura AP.

Ozbrojení těžkooděnci v převážně prázdných ulicích města rozmístili ocelové zábrany a natáhli žiletkový drát. Jeden z příslušníků policie pod podmínkou zachování anonymity uvedl, že v uplynulých dnech bylo zadrženo několik lidí kvůli podezření, že by mohli v oblasti zorganizovat protivládní protesty. Podle policejního představitele se objevily náznaky, že separatistické skupiny financované Pákistánem si chtějí středeční datum připomínat jako "černý den", takže by se mohly objevit protesty či násilné akce.

Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci v Kašmíru od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Indický ministr vnitra Amit Šáh loni 5. srpna oznámil, že bude zrušena platnost článku 370 indické ústavy, na jehož základě měl stát Džammú a Kašmír vlastní základní zákon, svou vlajku a také nezávislost ve všech sférách s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací. Proti ukončení zvláštního autonomního statusu Kašmíru vystoupil Pákistán s tím, že krok porušuje rezoluce OSN.

Krátce po zrušení speciálního statusu úřady kvůli obavám z protestů v oblasti přerušily telefonní sítě a internet a vyslaly do ulic kašmírských měst tisíce vojáků. Mnoho kašmírských představitelů požadujících větší svobodu bylo zatčeno a zatím nebylo propuštěno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama