Indie zavedla v Kašmíru zákaz vycházení. Obává se protestů, v ulicích jsou těžkooděnci

V indické části Kašmíru ode dneška platí dvoudenní zákaz vycházení, kterým chtějí úřady předejít možným protestům. Ty by se mohly uskutečnit ve středu, kdy uplyne rok od zrušení zvláštního autonomního statusu této oblasti.

Příslušníci policie a polovojenských jednotek hlídkují v ulicích měst, obcházejí domy a nabádají obyvatele, aby zůstávali uvnitř, popsala situaci v kašmírské metropoli Šrínagaru agentura AP.

But the birds show defiance.Srinagar, #Kashmir pic.twitter.com/ROgXEn0ssd

— Aakash Hassan (@AakashHassan) August 4, 2020

Ozbrojení těžkooděnci v převážně prázdných ulicích města rozmístili ocelové zábrany a natáhli žiletkový drát. Jeden z příslušníků policie pod podmínkou zachování anonymity uvedl, že v uplynulých dnech bylo zadrženo několik lidí kvůli podezření, že by mohli v oblasti zorganizovat protivládní protesty. Podle policejního představitele se objevily náznaky, že separatistické skupiny financované Pákistánem si chtějí středeční datum připomínat jako "černý den", takže by se mohly objevit protesty či násilné akce.

Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci v Kašmíru od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Indický ministr vnitra Amit Šáh loni 5. srpna oznámil, že bude zrušena platnost článku 370 indické ústavy, na jehož základě měl stát Džammú a Kašmír vlastní základní zákon, svou vlajku a také nezávislost ve všech sférách s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací. Proti ukončení zvláštního autonomního statusu Kašmíru vystoupil Pákistán s tím, že krok porušuje rezoluce OSN.

Krátce po zrušení speciálního statusu úřady kvůli obavám z protestů v oblasti přerušily telefonní sítě a internet a vyslaly do ulic kašmírských měst tisíce vojáků. Mnoho kašmírských představitelů požadujících větší svobodu bylo zatčeno a zatím nebylo propuštěno.

Související

Více souvisejících

Indie Kašmír

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 39 minutami

před 48 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

Policie v pátek uspořádá další Speed Marathon. Víme, kde bude měřit rychlost

Už tento pátek, tedy 19. dubna 2024, bude probíhat měření rychlostních limitů. Policejní akce známé pod názvem Speed Marathon se již tradičně zúčastní stovky policistů a měření bude probíhat po celé republice.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy