Indonésie propustí z vězení islamistu Abu Bakara Bashira, strůjce útoků na Bali v roce 2002

Indonéský radikální duchovní Abu Bakar Bashir, který je považován za strůjce teroristických útoků na ostrově Bali z roku 2002, bude tento týden propuštěn z vězení. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila indonéská vláda.

Věznice
doporučujeme

Dvaaosmdesátiletý Bashir je známý především jako duchovní vůdce zakázané teroristické organizace Jemaah Islamiah (JI), která je podezřelá z provedení několika teroristických útoků, včetně atentátů na Bali, při nichž přišlo o život 202 lidí. Bashir si už trest za podněcování k těmto útokům odpykal. Sám jakýkoli podíl na atentátech popírá.

V červnu 2011 byl Bashir poslán do vězení za podporu a financování výcvikového tábora pro teroristy v indonéské provincii Aceh. Výcvik tam podstupovali členové téměř všech známých extremistických skupin v zemi.

"Bashir bude propuštěn v pátek poté, co vyprší jeho trest," uvedla v prohlášení mluvčí ředitelství věznic Rika Apriantiová.

Většina obětí útoku na Bali byli cizinci, 88 z nich Australané. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová dnes uvedla, že Indonésie musí zajistit, že Bashir po svém propuštění z vězení nebude nadále podněcovat k násilí.

Podle bezpečnostních expertů vliv Bashira v Indonésii zeslábl, extremisté by se k němu ale mohli začít znovu hlásit, aby zvýšili svou důvěryhodnost. "Bashir je vysokým představitelem indonéského džihádistického hnutí. Není tedy vyloučeno, že toto známé jméno bude využito," řekl bezpečnostní analytik Ridlwan Habib.

Indonéský prezident Joko Widodo v lednu 2019 zvažoval předčasné propuštění Bashira z vězení ze zdravotních důvodů. Nakonec duchovní v cele zůstal. Důvodem údajně bylo, že odmítl podpořit indonéskou státní ideologii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Emirates začaly zaměstnancům nabízet očkování

18.01.2021 15:52 Dubajská letecká společnost Emirates dnes začala svým zaměstnancům nabízet očkování. Přednost mají…

V Číně přibývá případů koronaviru, už šestý den je jich přes 100 za den

18.01.2021 10:38 Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koonavirem denně. Šíření viru…

Dědic Samsungu I Če-jong se vrátí do vězení, dostal dva a půl roku za…

18.01.2021 07:46 Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če…

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama