Indonésie zmobilizovala rybáře. Námořní spor s Čínou se vyhrocuje

Indonésie oznámila, že vyšle kolem 120 rybářů do oblasti kolem souostroví Natuna v jižní části Jihočínského moře, kde podle ní od konce minulého roku nelegálně rybaří desítky čínských lodí. Jakarta již dříve uvedla, že v místech rovněž posílí přítomnost svého námořnictva. Na rybaření v oblasti má podle mezinárodního práva nárok Indonésie, Čína však tvrdí, že je to tradiční loviště jejích rybářů, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Oznámení je nejnovější eskalací nejvážnějšího diplomatického sporu obou zemí za poslední léta. Čína vyslala ke konci minulého roku k souostroví Natuna desítky svých rybářů doprovázených i několika loděmi pobřežní stráže. Proti přítomnosti čínských ozbrojených sil v oblasti Jakarta ostře protestovala a minulý týden si předvolala čínského velvyslance v Indonésii.

Podle indonéských představitelů se čínští rybáři v oblasti objevili, protože tam byly málo přítomné indonéské lodě. Situaci chce proto indonéská vláda napravit vysláním vlastních rybářů. Ti mají svou přítomností potvrdit suverenitu Indonésie v těchto vodách, přičemž jim má pomáhat i námořnictvo. Jeho mluvčí ale zároveň uvedl, že Jakarta chce postupovat opatrně, aby roztržka nepřerostla v širší konflikt mezi oběma zeměmi.

Čína si s odkazem na "historické námořní právo" nárokuje velkou část Jihočínského moře, které je význačnou námořní trasou a významným zdrojem nerostného bohatství. Podle Indonésie však Peking zasahuje do její exkluzivní ekonomické zóny, což je oblast sahající 200 námořních mil od pobřeží, ve které mají státy výhradní právo využívat mořské zdroje. Tyto zóny stanovuje Dohoda OSN o mořském právu (UNCLOS), jejímž signatářem je mimo jiné Peking.

Čína se do podobných sporů dostala v posledních letech například i s Vietnamem, Malajsií či Filipínami. Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu v roce 2016 označil územní nároky Pekingu v Jihočínském moři za neplatné, ten však rozhodnutí tribunálu neuznal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie je jako kanárek v dole. Ukazuje, co čeká svět, varuje profesor

23.01.2020 00:01 NÁZOR - Požáry, které zuří v Austrálii, si vyžádaly velké oběti, konstatuje ekolog Christopher…

Nový koronavirus mutuje. Už 17 mrtvých, strach z nákazy v Evropě roste

22.01.2020 20:40 Aktualizováno Počet obětí nákazy novým koronavirem stoupl v čínské provincii Chu-pej na 17. Informovala o tom…

Epidemie se rychle šíří. Nový koronavirus pronikl do Hongkongu a Macaa

22.01.2020 12:04 První případy infekce novým typem koronaviru zaznamenaly dnes Hongkong a Macao, které jsou…

Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají…

22.01.2020 09:29 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama