Indonéská sopka Merapi se probudila k životu. Plyny a popel chrlí šest kilometrů vysoko

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi se dnes opět probudila k životu. Do výšky šesti kilometrů vychrlila žhavé plyny a popel, který se na největším ostrově Jáva snesl na okolní vesnice, píše agentura AP.

sopky
doporučujeme

Pro obyvatele v okolí sopky platí již od erupcí z loňského srpna třetí, tedy nejvyšší stupeň varování. Vesničané žijící na úrodných svazích stratovulkánu mají doporučeno nepřibližovat se ke kráteru na vzdálenost menší než tři kilometry.

Merapi vysoká 2968 metrů je nejčinnější z více než 500 indonéských vulkánů. Poslední velká série erupcí si v roce 2010 vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, lávy a sopečného popela muselo domovy v okolí opustit přes 300.000 obyvatel.

Indonéská sopka Merapi chrlila žhavé plyny a popel (1:06) | zdroj: YouTube

Souostroví Indonésie, které je domovem více než 270 milionů lidí, se nachází ve západní části takzvaného Ohnivého kruhu. V pásmu kopírujícím okraj Tichého oceánu se setkávají litosférické desky, jejichž pohyb se projevuje častou seizmickou a vulkanickou činností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 17:40 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc…

09.07.2020 14:59 Aktualizováno Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy