Indonéský prezident Widodo byl inaugurován, přísahu složil pod výtiskem koránu

Za přísných bezpečnostních opatření se dnes v Jakartě konala inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa. Média srovnávají dnešní atmosféru s tou před pěti lety a shodují se, že dnešek byl pojat střízlivěji, hlavně kvůli bezpečnostním obavám. Před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajky
doporučujeme

Widodo po zvolení v roce 2014 projížděl při inauguraci ulicemi v kočáře taženém koňmi mezi davem nadšených lidí. Dnes bylo v ulicích vidět především 30.000 policistů a vojáků. Krátký inaugurační obřad se odehrál před členy horní komory parlamentu, prezident složil přísahu pod výtiskem koránu, který nad jeho hlavou držel muslimský duchovní.

zdroj: YouTube

Mezi zahraničními hosty byli premiéři Austrálie, Kambodže, Malajsie a Singapuru Scott Morrison, Hun Sen, Mahathir Mohamad a Lee Hsien Loong. Japonsko a Spojené státy reprezentovali zvláštní vyslanci.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády.

Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Za výsledky, kterých v Solu dosáhl - pozvedl kulturu a umění, vypořádal se s korupcí -, byl v roce 2012 označen za třetího nejlepšího starostu na světě.

Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a…

19.11.2019 12:00 NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451…

Afghánistán propustil tři vězněné islamisty, vymění je za rukojmí Tálibánu

19.11.2019 08:38 Afghánská vláda propustila tři vězněné radikály a poslala je letecky do Kataru. Mají být vyměněni…

Řada studentů nadále obléhá univerzitu v Hongkongu. Nasadí Čína armádu?

19.11.2019 08:02 Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na…

Čína utahuje šrouby. Soudy v Hongkongu nesmí řešit "miniústavu", zní z…

19.11.2019 07:34 Hongkongské soudy nemají pravomoc rozhodovat o ústavnosti legislativy vydávané vládou v Hongkongu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama