Indonéští rybáři objevili plavidlo s 94 vyhladovělými Rohingy, na pevninu zatím nemohou

Indonéští rybáři v pondělí u pobřeží nejsevernější indonéské provincie Aceh objevili dřevěnou bárku s 94 vyhladovělými a vysílenými Rohingy na palubě. Podle agentury AP to dnes oznámil představitel tamní policie. Není prý zatím jasné, odkud migranti cestovali a kam mířili. Uprchlíci tak stále zůstávají na rybářské lodi a vyčkávají na rozhodnutí Indonésie o jejich dalším osudu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vlnami unášené plavidlo s Rohingy na palubě objevili v pondělí tři rybáři asi šest kilometrů od pobřeží. Policejní šéf Muhammad Jamil sdělil, že uprchlíci volali o pomoc a naskákali na rybářskou loď, ta je ale na pevninu nedovezla, protože jí po cestě vysadil motor. Uprchlíci, mezi nimiž je 49 žen, 15 mužů a 30 dětí, tak zůstávají na její palubě a čekají na rozhodnutí Indonésie o tom, zda je přijme.

"Stále čekáme na další instrukce ohledně toho, jak máme s uprchlíky naložit," potvrdil Jamil. Úřady ale lidem na palubě zajistily jídlo a pití, obyvatelé přilehlých vesnic jim darovali oblečení.

Vzhledem k tomu, že uprchlíci nemluví anglicky ani malajsky, se zatím nepodařilo zjistit, odkud a kam skupina cestovala. Ochránci lidských práv se obávají, že na moři mohlo v poslední době uvíznout mnoho dalších Rohingů, příslušníků muslimské menšiny, která žije především v buddhistické Barmě. V dubnu odmítla Malajsie kvůli obavám z koronaviru přijmout plavidlo s 200 Rohingy a vyprovodila ho ze svých vod.

Rohingové prchají z Barmy, kde dlouhodobě čelí perzekuci, mnoho z nich končí v přeplněných bangladéšských uprchlických táborech, i když často původně míří do Malajsie, která je převážně muslimská.

Od roku 2017, kdy ozbrojené síly Barmy zahájily proti Rohingům represivní akce, jich ze země uprchlo více než 700.000. Barmské úřady tvrdí, že příslušníci této menšiny proudí do země nelegálně z Bangladéše, i když některé rodiny Rohingů žijí v Barmě po desetiletí. Barma Rohingům odmítá přidělovat občanství, odpírá jim svobodu pohybu a jiná práva včetně přístupu ke vzdělání.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy