Írán kvůli sankcím nedokáže zahájit platby do projektu vakcíny proti covidu

Írán kvůli americkým sankcím není schopen odeslat peníze do projektu COVAX, který má zajistit všeobecný přístup k vakcíně proti covidu-19. Oznámila to dnes mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. Írán má ze zemí Blízkého východu nejvíc potvrzených případů koronaviru.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Mluvčí dnes ohlásila nových 11.737 případů a 461 úmrtí. Celkem se v zemi, která má více než 80 milionů obyvatel, nakazilo přes 738.000 lidí a s covidem-19 zemřelo 40.582 nemocných.

Podle úřadů se Írán potýká se třetí vlnou epidemie a vláda to chce řešit dvoutýdenní celkovou uzávěrou v Teheránu. Ohlásit by ji mohla podle agentury Reuters v sobotu. Od úterka platí ve všech velkých městech nařízení uzavřít obchody se zbytným zbožím v 18:00.

Mluví ministerstva zdravotnictví Símá Láríová řekla, že je Írán kvůli americkým sankcím nucen zdržet platbu do projektu COVAX. USA sankce obnovily po jednostranném odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Sankce se nevztahují na potraviny, léky a humanitární dodávky, ale postihují íránský ropný průmysl a jeho finanční aktivity. Některé zahraniční banky proto odmítají finanční transakce s Íránem, což podle Teheránu narušuje dovoz léků a humanitárních potřeb.

"Zahájili jsme kroky k platbě do projektu COVAX, ale kvůli sankcím a problémům s převodem měny platba nebyla dokončena," řekla mluvčí.

K projektu COVAX se připojilo 172 zemí. Vznikl ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO), světové aliance pro očkování GAVI a přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín CEPI. Cílem je zajistit distribuci nejméně dvou miliard dávek vakcín do konce roku 2021.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vězeň Číny. Hongkongský aktivista Joshua Wong byl odsouzen na 13,5 měsíce

02.12.2020 10:47 Aktualizováno Nejznámější představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong byl dnes odsouzen na 13…

Extrémní počasí: Tajfuny ve Vietnamu si za dva měsíce vyžádaly 192 mrtvých…

02.12.2020 09:39 Nebývale četné přírodní katastrofy, které v posledních dvou měsících postihly Vietnam, si vyžádaly…

Nový Zéland vyhlásil stav klimatické nouze: Globální oteplování bude mít…

02.12.2020 08:46 Novozélandská vláda dnes vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k…

Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešný snímek vojáka

01.12.2020 15:35 Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešnou fotografii australského vojáka, který zabíjí nožem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama