Jak se Číně podařilo zkrotit koronavirus? Svět by se mohl inspirovat, píše The Guardian

Zatímco počet případů nákazy novým koronavirem ve světě roste, v Číně nových případů výrazně ubývá. Někteří lidé proto vybízejí, aby se svět pekingským příkladem inspiroval, píše deník The Guardian.

Ilustrační foto

Za necelé tři týdny počet nově nakažených v Číně klesl z téměř 2000 případů denně na méně než 100 případů. Podle čínských úřadů se v pondělí nově nakazilo 40 lidí, což je nejméně od ledna, kdy se počet nakažených začal zaznamenávat s tím, jak epidemie postupovala. Podle oficiálních čínských zdrojů se přírůstek nově nakažených mimo provincii Chu-pej, která byla novým koronavirem nejvíce zasažená, téměř úplně zastavil.

Čína na epidemii koronaviru reagovala přísnými opatřeními zahrnujícími více než měsíc dlouhé uzavření města Wu-chan a jeho okolí, rozsáhlé kontroly lidí a také propracovaný systém trestů a odměn, které měly k dodržování opatření motivovat.

zdroj: YouTube

Postup čínské vlády chválí Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta uvedla, že čínský rezolutní přístup "zvrátil vývoj rychle se šířící smrtelné epidemie". Ve zprávě WHO se dále píše, že "Čína podnikla v reakci na rozšíření do té doby neznámého viru možná nejrychlejší, nejdůraznější a nejkomplexnější kroky v dějinách".

Odborníci si myslí, že nejzásadněji přispělo k zamezení šíření viru rozsáhlé zavádění karantén, informuje list The Guardian. Ve Wu-chanu nechaly úřady přestavět stadiony a další veřejné budovy na velkokapacitní karanténní centra a postavily více než desítku dočasných nemocnic pro pacienty s méně závažnými projevy nemoci.

"Až do letošního roku byli odborníci k podobným opatřením skeptičtí a argumentovali tím, že tyto metody mají mnoho negativních dopadů na společnost a ekonomiku," uvedl zdravotní expert Nicholas Thomas z univerzity v Hongkongu. "To, čeho jsme byli svědky v Číně, tento argument nevyvrací úplně, ale přeci jen si žádá přehodnocení našeho přístupu k epidemiím, kterým budeme v budoucnu čelit," dodal Thomas.

Podle politologů jsou čínští vůdci schopni uchýlit se k jakýmkoliv efektivním metodám, aby mohli následně vyzdvihnout režim, jehož autoritářský duch za vlády současného prezidenta Si Ťin-pchinga ještě více zesílil.

Někteří Číňané jsou toho názoru, že úřady, které prosadily rozsáhlé karantény a masový dohled nad lidmi, nejednaly správně zejména v prvních fázích epidemie, protože zadržovaly informace a neumožnily rychlou reakci na regionální úrovni.

Kritické hlasy se ozývají na přehnané tresty jako přivazování lidí bez roušky ke sloupu a další veřejné zostuzování, které lze vidět i ve videích šířících se na internetu. Odpůrci těchto opatření uvádějí, že by bylo možné se jim zcela vyhnout, kdyby vláda reagovala rychleji a sdílela s lidmi informace.

Před napodobováním nejdrastičtějších kroků čínské vlády varují i někteří odborníci na veřejné zdraví. Bruce Aylward, který vedl minulý měsíc pro WHO v Číně průzkumnou misi, vyjádřil obavy z publikování pochvalné zprávy této organizace o čínských krocích. Podle něho není většina států na přijetí podobných opatření připravena "z materiálních důvodů, ale také kvůli odlišné mentalitě".

Světová zdravotnická organizace uvádí, že mezi nejefektivnější opatření zavedená v Číně patří zevrubný dohled, jenž umožnil jednotlivé případy nákazy identifikovat, rozsáhlé testování a okamžitá izolace pacientů, pečlivé zaznamenávání, umisťovaní do karantény lidí, kteří byli s nakaženými v bližším kontaktu, a "velmi vysoká míra porozumění místní populace pro zavedení těchto opatření a jejich dodržování".

Někteří odborníci ale zpochybňují důvěryhodnost oficiálních dat, protože čínská vláda v minulosti informace o novém koronaviru tajila a trestala ty, kteří se pokusili ostatní před neznámým onemocněním podobajícím se nemoci SARS varovat už v prosinci. Úřady oproti tomu začaly podnikat kroky pro zamezení epidemie až ve druhé polovině ledna, několik týdnů poté, co se první případy objevily.

Čínští představitelé si dávají pozor, aby neohlásily vítězství nad novým koronavirem předčasně, a to zejména nyní, když se lidé vracejí do práce a jednotlivé provincie se chystají otevřít školy. "Nesmíme se nechat zaslepit optimismem a musíme zůstat obezřetní," uvedla v neděli speciální vládní komise čínské vlády pro boj s epidemií.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

EXKLUZIVNĚ: Čechoaustralan popisuje následky zemětřesení v Austrálii

22.09.2021 14:48 Byl překvapený, když mu celý den zvonil mobil a sociální platformy měl zahlcené dotazy od svých…

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

Související:

Právě se děje

reklama