Japonci nainstalovali do polí robotické vlky, mají odradit medvědy

Město Takikawa na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó se tento rok potýká medvědy, píše list The New York Times (NYT). Tamní obyvatelé je letos zpozorovali tolikrát, že se úřady města rozhodly šelmy od lidských obydlí odradit netradičním způsobem: pomocí dvou robotických vlků, kteří jsou umístěni v polích okolo města.

Vlk arktický
doporučujeme

Mechaničtí vlci jsou podle NYT zhruba 80 centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí, v poli jsou však postavení na vysoké konstrukci, a pro medvěda tak budí zdání důstojného soupeře. Robot pokrytý umělou kožešinou cení zuby a oči mu svítí rudě. Při spuštění senzorů otáčí hlavou ze strany na stranu a vyluzuje strašlivé skřeky, které jsou slyšet až na kilometr daleko. Výrobce k němu dodává až 60 předtočených zvukových stop včetně štěkání psa, hlasu lovce nebo střelby. Medvědi si tak na zvuky nezvyknou.

Zdá se, že v září a říjnu instalovaní vlci medvědy opravdu odrazují, domnívají se místní úřady. Od té doby, co zaujali pozice na okraji města, obyvatelé Takikawy žádné medvědy nezpozorovali.

Medvěd hnědý byl donedávna v Takikawě spatřen jen zřídkakdy. Lidé je vídali jen jednou za několik let, letos však podle místního úředníka Hirokiho Kondy lidé medvěda zpozorovali ve městě desetkrát.

Napříč Japonskem se letos lidé s medvědy setkali nejčastěji za posledních pět let; od dubna více než 13.600krát. Útoky šelem si už vyžádaly několik mrtvých a zraněných a v několika případech musela být zvířata utracena.

Důvodů, proč se japonští medvědi při hledání potravy před uložením k zimnímu spánku vydávají častěji do měst, je hned několik, uvádí NYT. Patří mezi ně i nedostatek žaludů či zmenšující se populace vesnic, které dříve pro více urbanizované oblasti tvořily přirozenou bariéru.

Napříč Japonskem je nyní instalováno okolo 70 mechanických vlků. Opravdoví vlci nebyli v japonské divočině spatřeni už déle než století, dodává NYT.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vím, co chceš pít: Čínské chytré město zapojí umělou inteligenci

04.12.2020 08:33 Od židlí, které se po schůzce samy dají na správné místo, přes roboty servírující kávu až po…

Přes 1600 Rohingů zamířilo k odlehlému bangladéšskému ostrovu, ten často…

04.12.2020 08:12 Z bangladéšského přístavního města Čitágáon dnes na ostrov Thengar Čár vyrazilo více než 1600…

Šéf tajných služeb USA: Čína je největší hrozba pro svobodu

04.12.2020 07:39 Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Podle…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama