Japonské nemocnice nasadily pacientům lék remdesivir

Japonsko začalo léčit pacienty s těžkými příznaky nemoci covid-19 experimentálním lékem remdesivir, který v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

Tokio
doporučujeme

Stalo se tak zhruba týden poté, co japonské úřady schválily nouzové užívání tohoto antivirotika pro pacienty nakažené koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Remdesivir se podává několika pacientům s covidem také ve čtyřech nemocnicích v Česku.

Představitel japonského ministerstva zdravotnictví Jasujuki Sahara dnes uvedl, že remdisivir je od 11. května distribuován do nemocnic v Japonsku. Používán je k léčení pacientů na jednotkách intenzivní péče či těch, kteří dýchají s pomocí ventilátorů.

Japonský činitel odmítl upřesnit, jaké množství remdesiviru firma Gilead do Japonska poslala. Podotkl nicméně, že celosvětově se jedná o poměrně omezené dodávky.

Kalifornská společnost Gilead slíbila, že prvních 1,5 milionu dávek remdesiviru poskytne nemocnicím v různých zemích světa zadarmo. Část z toho dostalo i Japonsko, potvrdil mluvčí firmy Gilead.

Japonsko, které má více než 125 milionů obyvatel, od začátku epidemie eviduje kolem 16.000 případů nákazy koronavirem a necelých 700 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Chorobou je tedy postiženo podstatně méně než řada dalších velkých světových ekonomik. Na ventilátorech je nyní v japonských nemocnicích 259 pacientů, uvádí japonské ministerstvo zdravotnictví.

Lék remdesivir měl být původně používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID), podle níž preparát zkrátil pobyt pacientů s koronavirem v nemocnici o 31 procent, i když naději na přežití výrazně nezvýšil. Prvního května schválil remdesivir pro pohotovostní užívání americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zabitý úředník chtěl možná zběhnout do KLDR, jeho bratr to popírá

29.09.2020 15:44 Jihokorejský úředník, kterého minulý týden zabila na námořní hranici severokorejská hlídka, měl…

Čínská učitelka dostala trest smrti. Ve školce otrávila 25 dětí, jedno…

29.09.2020 14:54 K trestu smrti byla odsouzena v Číně učitelka, která otrávila v mateřské škole 25 dětí, z nichž…

V Brazílii přibylo 13.155 nakažených koronavirem, v Mexiku 3400

29.09.2020 08:00 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13.155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním…

"Autobusy byly plné viru." Pozůstalí po obětech covidu-19 chtějí zažalovat…

29.09.2020 07:42 Zamítnutí žalob, nátlak či zastrašování advokátů. Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama