Japonsko kvůli covid-19 vyhlásilo stav nouze, má trvat měsíc

Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil dnes v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav. Potrvá do 6. května. Vláda podle premiéra připravuje stimulační balíček ve výši 108 bilionů jenů (25 bilionů Kč), který by měl zmírnit dopady opatření na ekonomiku. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tokio
doporučujeme

Opatření se týká nejlidnatějších oblastí Japonska, kde žije asi 44 procent populace země. "Rozhodli jsme se vyhlásit stav nouze, protože jsme dospěli k názoru, že rychlé šíření koronaviru v zemi by mělo obrovský dopad na životy lidí a ekonomiku," řekl Abe dnes v parlamentu.

Nouzový stav podle Abeho umožní guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Abe také dnes zopakoval své pondělní prohlášení, že Japonsko nepotřebuje a nebude zavádět tak přísná karanténní opatření, jaká přijala většina západoevropských zemí.

Japonsko, které má 127 milionů obyvatel, podle bilance agentury Reuters eviduje přes 4000 infikovaných a 93 obětí koronaviru. Do celkové statistiky není započítáno 712 případů infekce a deset úmrtí z výletní lodi Diamond Princess, která v únoru kotvila v karanténě nedaleko Tokia. V Tokiu už bylo potvrzeno více než 1100 případů.

Japonský ministr zemědělství, lesnictví a rybolovu Taku Etó dnes vyzval Japonce, aby zachovali klid a nenakupovali množství potravin do zásoby. "Žádáme občany, aby si kupovali jen to, co potřebují, protože máme dostatečné zásoby potravin a žádné omezování produkce potravinářských závodů není plánováno," řekl.

Kvůli pandemii byly již dříve odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánská vláda propustí dalších 900 vězňů z řad Tálibánu, chce zabránit…

26.05.2020 13:18 Afghánská vláda dnes plánuje propustit dalších 900 vězňů z řad povstaleckého hnutí Tálibán. Podle…

Čína chystá právní předpis na vlastní formu GDPR

26.05.2020 11:10 Právo na ochranu soukromí a na ochranu osobních údajů se chystá zakotvit Čína ve svém prvním…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

Čína vytýká Česku, že označuje Tchaj-wan jako zemi, píše deník

25.05.2020 17:45 Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy