Japonsko se vrací k tradičnímu psaní jmen, první má být příjmení

Japonská konzervativní vláda dnes oznámila záměr vrátit se k tradičnímu psaní japonských jmen v cizojazyčných textech, zejména v angličtině. Jako první by tedy měla nově uvádět příjmení a až následně jméno. S odkazem na dnešní oznámení japonského ministerstva školství o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Vlajka Japonska
doporučujeme

Opatření však není ve vládě přijímáno jednoznačně a jeho zavádění bude zřejmě pozvolné.

Zatímco se dnes například u korejských, vietnamských či čínských jmen uvádí v západních médiích jako první příjmení, u japonských je tomu obráceně. Japonský premiér je tak doma znám jako Abe Šinzó, zatímco v cizině vystupuje jako Šinzó Abe.

Japonci začali v cizojazyčným textech imitovat psaní jmen v pořadí obvyklém v západní Evropě sami před asi 150 lety ve snaze o modernizaci a zařazení mezi světové velmoci. Úmyslem tehdejších japonských elit éry Meidži bylo zemi distancovat od zbytku Asie, kterou vnímali jako zaostalou, a naznačit Západu svůj pokročilý status.

"Jelikož žijeme ve stále více globalizované společnosti, je pro nás všechny důležité, abychom uznávali jazykovou a kulturní různorodost," prohlásil dnes ministr školství Masahiko Šibajama (v Japonsku Šibajama Masahiko), který je hlasitým zastáncem opatření. "Učinit tuto změnu dle japonské tradice a psát příjmení před jménem je podstatné," dodal.

Západní způsob psaní japonských jmen je však již ve světě široce rozšířený a přijímaný. Používá se ve většině cizojazyčných akademických časopisů, v novinách či ve školních učebnicích. Je také standardem na kreditních kartách a v mnoha soukromých společnostech.

Reakce na opatření jsou rozpolcené, jak v japonské společnosti, tak i v samotné vládě. Zastánci změny pořadí psaní jmen doufají, že se nová zvyklost rychle rozšíří, není však jasné, jak ji přijme soukromý sektor.

Vládní tajemník Jošihide Suga uvedl, že vláda vydá pokyny k psaní jmen a další detaily a že se těší, až bude i na Západě nazýván Suga Jošihide. Podle některých vládních představitelů by měl kabinet změnu postupně propagovat při velkých mezinárodních akcích, například při letních olympijských hrách, které hostí Tokio v příštím roce.

Změnu jmen lze podle AP zatím zaznamenat jen na webových stránkách ministerstva školství, jména ministrů na vládním webu zůstávají stále nezměněna v západním stylu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama