Japonsko žádá vyšetření postupu WHO na začátku pandemie

Japonsko se připojilo k zemím, které prosazují nezávislé vyšetření postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) v počátcích šíření koronaviru. Řekl to dnes japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. Tokio hodlá tento názor tlumočit příští týden na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, což je hlavní orgán WHO. Vyšetření postupu WHO požadují hlavně Spojené státy a někteří jejich spojenci.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Tato nemoc měla zničující dopad na celý svět a informace musejí být mezi jednotlivými státy sdíleny svobodně, přehledně a rychle, jinak je riziko rychlého rozšíření. Ve světě se notně diskutuje o tom, odkud přesně se virus šířil, a o počáteční reakci," citovala japonská tisková agentura Kjódó z Motegiho projevu v parlamentu věnovaného nemoci covid-19.

Zástupce ministerstva zahraničí sdělil, že tento názor bude Japonsko tlumočit na jednání Světového zdravotnického shromáždění, které se bude konat v pondělí a v úterý.

Jak uvádí Kjódó, USA a někteří jejich spojenci obviňují WHO, že nereagovala, když Čína tajila informaci, která mohla zmírnit šíření koronaviru v době, kdy se o něm začalo hovořit nejprve v čínském městě Wu-chan. Nejostřeji WHO kritizuje americký prezident Donald Trump, který organizaci označil za "čínskou loutku" a pozastavil finanční příspěvky této organizaci.

Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus obvinění odmítá a vyzval země, aby nepolitizovaly situaci kolem koronaviru, který zabil už přes 300.000 lidí.

Po vyšetření původu viru volá také australský premiér Scott Morrison a trvá na svém, i když Čína uvalila clo na import australského ječmene, což mnozí považují za odvetu za postoj Austrálie.

Motegi dnes v zahraničním výboru japonského parlamentu řekl, že i Japonsko je pro toto vyšetřování, avšak dojít by na ně mělo podle něj, až pandemie pomine.

V Japonsku se koronavirem nakazilo přes 16.000 lidí a s covidem-19 tam zemřelo 697 pacientů. Země začala rušit nouzový stav s výjimkou nejpostiženějších oblastí jako Tokio a pacientům s vážnými příznaky podává experimentální lék remdesivir.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření…

20.10.2020 09:47 Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři…

Tokio zajistí bezpečnou olympiádu, slibuje vláda. Panují obavy z útoku…

20.10.2020 08:41 Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama