Japonsko žádá vyšetření postupu WHO na začátku pandemie

Japonsko se připojilo k zemím, které prosazují nezávislé vyšetření postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) v počátcích šíření koronaviru. Řekl to dnes japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. Tokio hodlá tento názor tlumočit příští týden na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, což je hlavní orgán WHO. Vyšetření postupu WHO požadují hlavně Spojené státy a někteří jejich spojenci.

Přidejte svůj názor

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Tato nemoc měla zničující dopad na celý svět a informace musejí být mezi jednotlivými státy sdíleny svobodně, přehledně a rychle, jinak je riziko rychlého rozšíření. Ve světě se notně diskutuje o tom, odkud přesně se virus šířil, a o počáteční reakci," citovala japonská tisková agentura Kjódó z Motegiho projevu v parlamentu věnovaného nemoci covid-19.

Zástupce ministerstva zahraničí sdělil, že tento názor bude Japonsko tlumočit na jednání Světového zdravotnického shromáždění, které se bude konat v pondělí a v úterý.

Jak uvádí Kjódó, USA a někteří jejich spojenci obviňují WHO, že nereagovala, když Čína tajila informaci, která mohla zmírnit šíření koronaviru v době, kdy se o něm začalo hovořit nejprve v čínském městě Wu-chan. Nejostřeji WHO kritizuje americký prezident Donald Trump, který organizaci označil za "čínskou loutku" a pozastavil finanční příspěvky této organizaci.

Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus obvinění odmítá a vyzval země, aby nepolitizovaly situaci kolem koronaviru, který zabil už přes 300.000 lidí.

Po vyšetření původu viru volá také australský premiér Scott Morrison a trvá na svém, i když Čína uvalila clo na import australského ječmene, což mnozí považují za odvetu za postoj Austrálie.

Motegi dnes v zahraničním výboru japonského parlamentu řekl, že i Japonsko je pro toto vyšetřování, avšak dojít by na ně mělo podle něj, až pandemie pomine.

V Japonsku se koronavirem nakazilo přes 16.000 lidí a s covidem-19 tam zemřelo 697 pacientů. Země začala rušit nouzový stav s výjimkou nejpostiženějších oblastí jako Tokio a pacientům s vážnými příznaky podává experimentální lék remdesivir.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Olympiáda v roce 2021 bude jiná. Může se výrazně zjednodušit

04.06.2020 10:51 Tokijská guvernérka Juriko Koikeová uvedla, že olympijské hry odložené na příští rok budou muset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy