Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru vysvětlil proč

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Podle agentury Reuters to byla jeho první návštěva tohoto místa od konce roku 2013, po dobu svého působení v úřadu premiéra se totiž místu spíše vyhýbal, aby nepopudil Čínu a Jižní Koreu.

Šinzó Abe, japonský expremiér
doporučujeme

Abe do svatyně přijel jen několik dnů poté, co jej ve funkci nahradil dosavadní mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Nejdéle sloužící premiér v historii Japonska oznámil rezignaci koncem srpna kvůli zdravotním problémům. Na twitteru pak napsal, že na místo přijel, aby o své rezignaci řekl "duším zemřelým ve válce".

Peking a Soul nahlíží na svatyni jako na symbol japonského agresivního militarismu z první poloviny 20. století. Abeho návštěva z roku 2013 vyvolala odmítavou reakci Číny i Jižní Koreje, Spojené státy tehdy uvedly, že jsou zklamány.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes vydalo prohlášení, v němž vyjádřilo hluboké znepokojení a lítost nad tím, že Abe navštívil svatyni hned poté, co se vzdal funkce premiéra. Místo totiž podle Koreje "velebí japonské koloniální plenění a agresivní války".

Nový premiér Suga svatyni navštívil naposledy v roce 2011, tedy dlouho předtím, než se dostal do vysoké funkce v Abeho vládě.

Vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou jsou v posledních letech napjaté, z části také kvůli historickým sporům. Obě země se neshodují v otázce reparací pro Korejce, kteří byli nuceni k pracím za pětatřicetileté kolonizace poloostrova japonskou armádou. Tokio tvrdí, že se spor uzavřel smlouvou o normalizaci vztahů z roku 1965.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katar se omluvil za gynekologickou prohlídku žen na letišti

28.10.2020 13:06 Katarská vláda se omluvila za incident, kdy byly ženy na letišti v Dauhá kvůli novorozenci…

Pompeo odsoudil při návštěvě Srí Lanky aktivity Číny v zemi

28.10.2020 10:47 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes prohlásil, že čínská komunistická strana se vůči Srí…

Válka v Afghánistánu: Během bojů bylo letos zabito nejméně civilistů za…

27.10.2020 14:01 Při bojích a útocích v Afghánistánu za prvních devět měsíců letošního roku zahynulo nejméně…

Kyrgyzský premiér Žaparov chce být prezidentem

27.10.2020 12:57 Námitky některých právníků vyvolalo oznámení nového kyrgyzského premiéra a současně úřadující hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama