Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru vysvětlil proč

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Podle agentury Reuters to byla jeho první návštěva tohoto místa od konce roku 2013, po dobu svého působení v úřadu premiéra se totiž místu spíše vyhýbal, aby nepopudil Čínu a Jižní Koreu.

Abe do svatyně přijel jen několik dnů poté, co jej ve funkci nahradil dosavadní mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Nejdéle sloužící premiér v historii Japonska oznámil rezignaci koncem srpna kvůli zdravotním problémům. Na twitteru pak napsal, že na místo přijel, aby o své rezignaci řekl "duším zemřelým ve válce".

本日、靖国神社を参拝し、今月16日に内閣総理大臣を退任したことをご英霊にご報告いたしました。 pic.twitter.com/ZpyrtLrpRE

— 安倍晋三 (@AbeShinzo) September 19, 2020

Peking a Soul nahlíží na svatyni jako na symbol japonského agresivního militarismu z první poloviny 20. století. Abeho návštěva z roku 2013 vyvolala odmítavou reakci Číny i Jižní Koreje, Spojené státy tehdy uvedly, že jsou zklamány.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes vydalo prohlášení, v němž vyjádřilo hluboké znepokojení a lítost nad tím, že Abe navštívil svatyni hned poté, co se vzdal funkce premiéra. Místo totiž podle Koreje "velebí japonské koloniální plenění a agresivní války".

Nový premiér Suga svatyni navštívil naposledy v roce 2011, tedy dlouho předtím, než se dostal do vysoké funkce v Abeho vládě.

Vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou jsou v posledních letech napjaté, z části také kvůli historickým sporům. Obě země se neshodují v otázce reparací pro Korejce, kteří byli nuceni k pracím za pětatřicetileté kolonizace poloostrova japonskou armádou. Tokio tvrdí, že se spor uzavřel smlouvou o normalizaci vztahů z roku 1965.

Související

Státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

V Japonsku se snažil upálit muž kvůli pohřbu pro Abeho

Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Šinzó Abe Japonsko Jižní Korea Jošihide Suga

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy