Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do dvou let začít vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. Tu zničilo před deseti let silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský prezidentský úřad.

Jihokorejský prezident Mun Če-in nařídil svým úředníkům, aby prověřili možnost postoupit případ Mezinárodnímu soudu pro námořní právo v Hamburku. Cílem Soulu je japonský plán zastavit, uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Kang Min-sok.

Tokio oznámilo svůj záměr vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy v úterý a jihokorejský prezident Mun při dnešní schůzce s japonským velvyslancem v Soulu Kóičim Aibošim vyjádřil z plánu velké obavy. Japonské oznámení již dříve vyvolalo rozhořčené reakce ekologických organizací, místních rybářů a také Jižní Koreje a Číny, které s Japonskem sousedí.

Japonsko tvrdí, že vypouštění vody z Fukušimy nebude mít příliš negativní dopady na životní prostředí. Oznámení Tokia podpořil i Washington. Voda, která byla použita pro ochlazování reaktorů poškozených přírodní katastrofou, je nyní v nádržích v areálu elektrárny, jejich kapacita však bude naplněna na podzim 2022. Japonci ji čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko Jižní Korea Mun Če-in

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina potvrdila zásah vojenského letiště na Krymu

Ukrajina dnes oznámila, že její síly zasáhly ruské vojenské letiště na Krymském poloostrově, který Moskva nezákonně anektovala v roce 2014.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy