Japonský premiér Suga chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050

Japonský premiér Jošihide Suga se přihlásil k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Opatření podle něj představuje příležitost pro ekonomický růst, nikoliv hrozbu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní změnu v japonském přístupu vůči klimatickým změnám.

Jošihide Suga
doporučujeme

Tokio dosud deklarovalo, že uhlíkové neutrality hodlá dosáhnout co nejdříve ve druhé polovině tohoto století, nebude si však stanovovat konkrétní cíle. Nynějším prohlášením předsedy vlády sladilo Japonsko svou politiku s Evropskou unií, která si už loni vytkla cíl stát se uhlíkově neutrální do roku 2050.

"Odpověď na změny klimatu již nepředstavují omezení hospodářského růstu," řekl Suga. Učinil tak v projevu před parlamentem, jemuž poprvé předestřel své politické cíle od chvíle, co se minulý měsíc ujal funkce předsedy vlády.

"Musíme změnit naše myšlení v tom smyslu, že přijetí rozhodných opatření proti změnám klimatu povede ke změnám ve struktuře průmyslu a ekonomiky, které přinesou velký růst," řekl.

Japonsko je pátým největším emitentem CO2. Dosud sice podniklo kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu, současně však plánuje uvést do provozu další uhelné elektrárny.

K dosažení nově stanoveného cíle budou podle Sugy klíčové nové solární elektrárny a zpětné zpracování vypouštěného oxidu uhličitého. Japonsko proto zintenzivní výzkum a vývoj v těchto oblastech. Prosazovat chce Suga také digitalizaci japonské společnosti, což deklaruje jako prioritu už od převzetí úřadu po dlouholetém premiérovi Šinzó Abem.

S ohledem na silné hospodářské vazby Japonska s obří ekonomikou sousední Číny Suga uvedl, že je zásadní udržovat stabilní bilaterální vztahy. Zároveň ale podotkl, že Tokio bude udržovat styky se "všemi zeměmi stejně smýšlejícími o svobodném a otevřeném indicko-tichomořském prostoru".

Suga minulý týden uskutečnil svou první návštěvu Vietnamu a Indonésie, která byla součástí úsilí Japonska o posílení vztahů s klíčovými zeměmi v jihovýchodní Asii. Krok má čelit rostoucímu tlaku Pekingu, který si činí nároky na sporné ostrovy ve Východočínském moři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách, zalíbil se jim model…

25.11.2020 12:32 Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama