"Je to urážka a zrada". KLDR kritizovala USA, že ji ponechaly na teroristickém seznamu

Ponechání KLDR na americkém seznamu zemí podporujících terorismus snižuje šance na pokračování diplomatických rozhovorů o ukončení severokorejského jaderného programu. Uvedlo to dnes severokorejské ministerstvo zahraničí, které citovala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Severní Korea
doporučujeme

V pátek americká diplomacie vydala výroční zprávu se svým seznamem podporovatelů terorismu, na němž figuruje kromě Íránu, Súdánu a Sýrie také KLDR. Podle Pchjongjangu rozhodnutí americké diplomacie ponechat Severní Koreu na černé listině dokazuje, že Spojené státy pokračují v "nepřátelské politice" a "zarytém odporu" vůči KLDR.

"Je to urážka a zrada, které se Washington dopouští na svém partnerovi v rozhovorech," uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném v místních médiích. "Cesta dialogu mezi KLDR a USA se čím dál víc zužuje," dodalo ministerstvo.

Severní Korea byla na americký seznam zemí podporujících terorismus zařazena poté, co USA obvinily její agenty z atentátu na jihokorejské letadlo, v jehož troskách v roce 1987 zahynulo 115 lidí. Z černé listiny Spojené státy Severní Koreu vyřadily v roce 2008, když Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Severní Korea pak ale spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.

Na seznam podporovatelů terorismu vrátila KLDR v roce 2017 vláda prezidenta Donalda Trumpa, která poukázala na to, že Pchjongjang "je zapleten do vražd na cizí půdě". Nejviditelnějším případem z poslední doby je případ vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, který byl v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru usmrcen nervovým plynem VX. Malajsijská policie označila jako podezřelé organizátory vraždy čtyři Severokorejce, kteří po činu z Malajsie uprchli. Analytici předpokládají, že Kim Čong-un mohl bratra vnímat jako ohrožení své vlády.

Počátkem loňského roku se Kim rozhodl vydat na cestu diplomacie a sešel se s šéfem Bílého domu na historickém summitu v Singapuru. Dohodli se tehdy, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jejich druhá vrcholná schůzka letos v únoru ve Vietnamu ale skončila předčasně a bez dohody a od té doby rozhovory stagnují kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na nákazu koronavirem zemřelo v pevninské Číně dalších 97 lidí

23.02.2020 05:29 Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2442 lidí. Během soboty…

V Afghánistánu platí dohoda o omezení násilí, zatím je relativní klid

22.02.2020 21:14 V Afghánistánu dnes začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se…

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji a…

22.02.2020 15:12 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 2345 lidí. V pátek jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama