Jihokorejská armáda bude cvičit u sporných ostrovů, Japonsko protestuje

Jihokorejská armáda dnes zahájí dvoudenní cvičení u malých ostrovů, na které si dělá nárok také Japonsko, a to těsně poté, co se Soul rozhodl zrušit smlouvu o sdílení zpravodajských informací s Tokiem. Informovala o tom dnes jihokorejská agentura Yonhap.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)
doporučujeme

Japonské ministerstvo zahraničí dnes prohlásilo, že jihokorejské námořní cvičení v této oblasti je nepřijatelné a požaduje ukončení těchto aktivit.

Skupinu ostrůvků v Japonském moři, které Korejci nazývají Tokdo a Japonci Takešima, si nárokují obě země. Tato neobydlená skaliska leží na půl cesty mezi těmito asijskými sousedy. Ministerstvo ve svém protestu zdůraznilo, že "území je zjevně nedílnou součástí území Japonska".

Sporné ostrovy jsou pro Jižní Koreu a Japonsko jednou z nejcitlivějších oblastí vzájemných konfliktů. Před nedávnem se obě země přely o jejich charakteristiku na webových stránkách pro letní olympijské hry v Tokiu v roce 2020.

Jižní Korea ve čtvrtek oznámila, že zruší dohodu o sdílení zpravodajských informací s Japonskem. Rozhodnutí je odvetným opatřením za japonské restrikce ve vzájemném obchodě, které vyvolal požadavek Soulu na odškodnění obětí z dob koloniální nadvlády Japonska nad Koreou.

Jako důvod vypovězení Soul uvedl krok Japonska z poloviny srpna, kterým z údajné obavy o národní bezpečnost vyřadilo Jižní Koreu ze seznamu zvýhodněných obchodních partnerů, kteří se při obchodování těší minimu omezení. Japonsko také zakázalo vývoz důležitých chemikálií, které jihokorejské firmy používají k výrobě elektroniky.

Agentura Reuters upozornila, že některé jihokorejské politické strany i velká část veřejnosti se již v minulosti stavěly proti dohodě s Japonskem o sdílení informací, zejména kvůli nedořešeným historickým sporům z dob koloniální nadvlády Japonska nad Koreou v letech 1910 až 1945.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Filipínách se objevila téměř vymýcená obrna

19.09.2019 23:06 Filipínské úřady dnes oznámily nové propuknutí obrny, vysoce nakažlivé nemoci, jež byla ve většině…

Drsný vzkaz do USA. Čína zuří kvůli schůzce Pelosiové s hongkongskými…

19.09.2019 17:10 Čínské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy…

Katastrofa ve Fukušimě: Soud osvobodil tři manažery. Nemohli tušit, co…

19.09.2019 14:40 Aktualizováno Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele…

Nálet dronu v Afghánistánu dopadl tragicky. Místo teroristů IS zahynulo 30…

19.09.2019 12:08 Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama